Ústavní soud rozhodne o návrhu na zrušení úhradové vyhlášky

29.10.2013 14:34

Ústavní soud (ÚS) ve středu rozhodne o návrhu skupiny senátorů na zrušení úhradové vyhlášky. Verdikt může výrazně ovlivnit situaci v českém zdravotnictví, které se potýká s nedostatkem peněz. Vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení pro rok 2013. Podle 39 senátorů napříč politickým spektrem, které zastupuje Alena Dernerová (Severočeši.cz), je vyhláška složitá, nepředvídatelná, nerovná a hlavně neumožňuje řádně financovat zdravotnictví. Většinu úhrad totiž snížila, přestože náklady na provoz rostou.

Ústavní soud rozhodne o návrhu na zrušení úhradové vyhlášky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Ústavní soud se návrhem zabýval od března. V jeho kompetenci je zrušení vyhlášky, případně jejích částí, a to s okamžitou nebo odloženou platností. Stejně tak ale může návrh zamítnout. Soudcem zpravodajem je Jiří Nykodým.

Hlavní úkol ministra: Příprava nové vyhlášky

Vyhláška v podstatě stanovuje, kolik mají pojišťovny nemocnicím a lékařům za péči platit, pokud se jim nepodaří dohodnout jinak. Nerovnost vyhlášky vidí senátoři například v tom, že při překročení nasmlouvaného množství péče zaplatí pojišťovny lékařům jen část peněz. Nelíbí se jim ani to, že různí poskytovatelé nedostávají za stejnou péči také stejné úhrady.  Nepředvídatelnost předpisu prý spočívá v tom, že snížení úhrad nebylo očekávané a že doktoři předem nevědí, kolik peněz za péči dostanou. Do hry vstupuje také složitost vyhlášky. Obsahuje řadu komplikovaných vzorců, v nichž se málokdo vyzná. Vyžadují prý expertní matematické znalosti.

Vyhláška se nelíbí ani České lékařské komoře (ČLK), podle níž předpis snížil příjmy ve zdravotnictví a nezohlednil růst DPH ani pohyb cen energií. Minulé vedení Ministerstva zdravotnictví v čele s Leošem Hegerem (TOP 09) vyhlášku hájilo s tím, že péče o pacienty je zajištěna a její zhoršení nehrozí. Nový šéf resortu Martin Holcát po svém nástupu do funkce zmínil přípravu nové úhradové vyhlášky jako jeden z hlavních úkolů svého úřadu.

Nemocnice plánuje omezit příjem klientů

Podle dostupných informací vyhláška výrazně snížila příjmy nemocnicím. Polovina fakultních nemocnic skončila v pololetí se ztrátou, některé mají problémy s placením faktur v termínu, mluví se například o pražské Nemocnici Na Bulovce a brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. Závazky všech nemocnic podle Ministerstva zdravotnictví překročily v pololetí pět miliard korun.

V potížích je kvůli vyhlášce také Fakultní nemocnice Brno. Za prvních devět měsíců letošního roku měla ztrátu zhruba čtvrt miliardy korun. Problémy má i náchodská nemocnice, která plánuje omezit příjem klientů některých zdravotních pojišťoven. Důvodem jsou limity, které pro nemocnici stanovují množství zdravotních výkonů nasmlouvaných pro klienty příslušné pojišťovny. Omezení péče před koncem roku prý hrozí i v dalších zařízeních.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

19:54 Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

Martin Urza, jehož názory jsme vám před nedávnem představili, mimo jiné také na začátku října diskut…