Ústavní soud se vyjádří k rozpočtovým pravidlům obcí a krajů

12.03.2018 8:16

Ústavní soud se dnes vyjádří k pravidlům rozpočtové odpovědnosti obcí, měst a krajů. Návrh na zrušení série ustanovení různých zákonů podalo 64 senátorů. Argumentují zejména právem na samosprávu. Horní komora parlamentu s uzákoněním pravidel nesouhlasila, ale Sněmovna ji v minulém volebním období přehlasovala.

Ústavní soud se vyjádří k rozpočtovým pravidlům obcí a krajů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Právní úprava například říká, že pokud činí výše dluhu v sektoru veřejných institucí nejméně 55 procent nominálního hrubého domácího produktu, uplatní se řada konkrétních opatření v rozpočtové oblasti. Například územní samosprávné celky pak musí své rozpočty na následující rok schvalovat jako vyrovnané nebo přebytkové.

Dále předpisy stanovují, že územní samosprávné celky hospodaří v zájmu zdravých a udržitelných veřejných financí tak, aby výše jejich dluhu nepřekročila 60 procent průměru příjmů za poslední čtyři rozpočtové roky. Pokud obec či kraj pravidla nerespektuje a nepodniká kroky k nápravě, ministerstvo financí může pozastavit převod podílu na daňových výnosech.

Senátoři zastávají názor, že pravidla rozpočtové odpovědnosti by měla být zakotvena v ústavních normách, a nikoliv jen na zákonné úrovni. Původně se počítalo i s ústavním rámcem nových pravidel, nicméně ústavní zákon nezískal dostatečnou politickou podporu.

Nutnost sestavit v určité situaci vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet může obcím či krajům podle senátorů fakticky znemožnit řádné financování činností, které jsou povinné zajišťovat. Jde například o vzdělávání, sociální služby, budování a údržbu infrastruktury.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelegální to není. Ale BIS... Silné kafe o Číně a miliardářích

13:05 Nelegální to není. Ale BIS... Silné kafe o Číně a miliardářích

Hostem Martina Veselovského v pořadu DVTV – Aktuálně.cz byl redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. Ten …