Ústavní soud vyhlásí nález důležitý pro měření a hodnocení hluku

02.01.2019 6:50

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu deseti senátorů na zrušení několika pasáží vládního nařízení o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Napadená ustanovení zejména stanovují povolené hranice hluku v různých situacích a podmínkách, a to včetně výjimek pro silniční a leteckou dopravu nebo pro takzvanou starou hlukovou zátěž.

Ústavní soud vyhlásí nález důležitý pro měření a hodnocení hluku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Podle skupiny senátorů jsou lidé v Česku vysoce zatížení hlukem, což má negativní důsledky na zdraví a celkovou životní pohodu. Senátoři se domnívají, že uplatňované limity hlukové zátěže zejména v oblasti silniční dopravy jsou příliš mírné. Navíc vzhledem k různým korektivům, metodám měření a výjimkám se limity v případě silniční dopravy dále změkčují.

Kromě části vládního nařízení senátoři navrhli zrušit také metodické návody pro měření a hodnocení hluku v mimopracovním prostředí a v chráněném venkovním prostoru staveb. V návrhu zmiňují právo na ochranu zdraví i právo na příznivé životní prostředí a odkazují také na text evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Navíc senátoři tvrdí, že vládní nařízení a obě metodiky překračují meze zákona, nedostatečně zohledňují unijní právo a byly přijaty netransparentním způsobem. Poukazují na to, že ústavně zaručená práva je možné blíže specifikovat zákonem, ale nelze je omezovat podzákonnými předpisy, metodickými návody a technickými normami.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci se do Ruska vrátí.“ Jiří Šedivý zboural politikům bábovičky

16:57 „Němci se do Ruska vrátí.“ Jiří Šedivý zboural politikům bábovičky

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Jiří …