Ústavní stížnost proti amnestii není zcela opodstatněná, míní senátor

17.02.2013 8:15

Senátor Tomáš Grulich (ODS) se domnívá, že není příliš šťastné, když někteří členové horní komory parlamentu brojí proti amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem cestou ústavní stížnosti, byť nikomu nelze odpírat právo ústavní stížnost podat. Čím dál větší zapojování Ústavního soudu do politiky by se nám podle senátorova názoru mohlo v budoucnu vymstít.

Ústavní stížnost proti amnestii není zcela opodstatněná, míní senátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Senátor Tomio Okamura zvažuje zažalování prezidenta Klause pro velezradu u Ústavního soudu ve věci amnestii vyhlášené Václavem Klausem prvního ledna 2013. Čtenář serveru ParlamentníListy.cz  vystupující pod přezdívkou Sanny, chtěl od senátora Tomáše Grulicha (ODS) slyšet, co si myslí o tom, jak často se politici jako Okamura obrací na Ústavní soud? Přinášíme senátorovu odpověď.

Je to pravomoc prezidenta

"Nemyslím si, že ústavní stížnost proti prezidentské amnestii je zcela opodstatněná. Ačkoliv se někomu nemusí zdát právě šťastný způsob, jakým amnestie proběhla, pravdou zůstává, že udělení amnestie je výsostní pravomocí prezidenta republiky. Na její udělení má z Ústavy právo a nesouhlas s jejím provedením by automaticky neměl vést k podání ústavní stížnosti," odpovídá senátor Grulich.

Na druhé straně zdůrazňuje, že senátor Tomio Okamura má na podání ústavní stížnosti právo, které mu nelze nijak odpírat. Grulich pouze doufá, že Ústavní soud rozhodne v souladu s ústavním pořádkem ČR.  Člen horní komory upozorňuje také na to, že Ústavní soud je v poslední době zapojován do politického dění u nás poměrně často, což se může stát precedentem s nežádoucími důsledky pro nás v budoucnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …