Ústecký balíček opět odložen, poslance prý nezajímají problémy obyčejných lidí

13.06.2012 11:19

Poslanecká sněmovna v úterý opět nestačila projednat v prvním čtení Ústecký balíček, ač byl do úterního programu zařazen. Ústecký balíček je soubor legislativních změn řešících napjatou situaci v sociálně vyloučených lokalitách, jako je například Šluknovsko. Ústecký kraj považuje přístup poslanců vládních stran k projednání balíčku za nezodpovědný.

Ústecký balíček opět odložen, poslance prý nezajímají problémy obyčejných lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna před hlasováním o důvěře vládě

„Pravicoví poslanci dnes opět prokázali, že je problémy obyčejných lidí nezajímají. To, že náš Ústecký balíček byl v programu jednání opět odsunut, je ostudným postupem. Vláda systematicky a dlouhodobě podkopává veškeré snahy krajů, které mají řešit každodenní problémy a starosti slušných občanů,“ uvedla Jan Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

Ústecký kraj opakovaně rozporuje námitky vládních stran proti Ústeckému balíčku jako zcela neodůvodněné, a to přesto, že politická nevůle balíček podpořit byla a je stále zřetelnější. Ústecký balíček se stal politickým nástrojem před letošními krajskými volbami. „Chtěla bych touto cestou vyzvat poslance vládních stran, aby své zamítavé postoje jeli osobně vysvětlit občanům ve Šluknovském výběžku. Každý, kdo měl zájem, se mohl zapojit do diskuse nad Ústeckým balíčkem, stejně jako to udělala například vládní Agentura pro sociální začleňování, odbory, nebo řada obcí,“ doplnila Jana Vaňhová.

Ústecký kraj nicméně oceňuje snahu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který se inspiroval ústeckým návrhem a připravuje novelu trestního zákoníku a přestupkového zákona. Přesto než doběhne celý zdlouhavý legislativní proces u ministerské novely, měl by být vzhledem k naléhavosti situace přijat návrh Ústeckého kraje.

Kdy to bude, se neví

Návrh zákonné úpravy předložený Ústeckým krajem se zaměřuje na řešení problémů souvisejících nejen se životem v sociálně vyloučených lokalitách, ale také na drobnou kriminalitu po celé České republice a týká se sociálního bydlení, loterijního zákona a trestů za opakované přestupky, jako jsou drobné krádeže, rušení nočního klidu a podobně. Ústecký balíček legislativních změn získal podporu starostů a krajských zastupitelů napříč celým politickým spektrem.

Zásadní je návrh úpravy trestního zákoníku posuzovat opakované páchání stejného přestupku jako trestný čin. Jedním z problémů je neschopnost státu efektivně zakročovat proti obyvatelům, kteří opakovaně obtěžují své spoluobčany neustálým pácháním drobných přestupků, drobnými výtržnostmi, krádežemi, násilnostmi, narušováním nočního klidu, atd. Velká část těchto přestupků podle současné právní úpravy nezíská nikdy charakter trestného činu. Vhodnou možností, jak tuto situaci řešit, je upravit opakované páchání stejného přestupku jako trestný čin a tím by bylo možno spravedlivěji potrestat pachatele pomocí sankcí, které poskytuje trestní zákoník. Sankce trestního zákoníku totiž mají výrazně vyšší odrazující účinek.

Předkládaný návrh počítá i s úpravou stávající legislativy v otázkách zákonných opatření při zajištění bydlení osobám v hmotné nouzi a dále se jedná o změnu loterijního zákona, správních a místních poplatků.

Kdy se opět do programu Poslanecké sněmovny dostane projednání Ústeckého balíčku, není v tuto chvíli jasné. Hejtmanka Jana Vaňhová se jednání sněmovny v této věci včera zúčastnila již potřetí, ale zatím se nesetkala s vůlí poslanců tyto legislativní návrhy seriózně projednat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

9:36 Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

Ekonomka Hana Lipovská se na svém facebookovém profilu vyjádřila k problematice eura. A na pomoc si …