Ústecký kraj a některá velká města tibetskou vlajku nevyvěsí

08.03.2019 17:35

Ústecký kraj se ani letos nepřipojí k akci Vlajka pro Tibet, podobně jako tři statutární města Ústeckého kraje - Chomutov, Most nebo Teplice. Naopak k solidaritě s Tibetem se přihlásilo Ústí nad Labem nebo Děčín. Dnes to zjistila ČTK.

Ústecký kraj a některá velká města tibetskou vlajku nevyvěsí
Foto: archiv
Popisek: Tibetská vlajka

V neděli 10. března si tak připomenou 60. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80.000 Tibeťanů, statisíce jich zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

Podle webového portálu www.lungta.cz se v kraji letos do akce zapojilo celkem 48 měst, městysů a obcí. Proti loňsku se přidalo sedm měst a obcí, naopak čtyři – Benešov nad Ploučnicí, Merboltice, Řehlovice a Velký Šenov podle portálu od akce ustoupily.

„K akci se nepřipojujeme nikdy,“ řekla ČTK mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Podobně se k vyvěšování tibetské vlajky postavili v Mostě nebo Teplicích. „Nikdy jsme tibetskou vlajku nevyvěšovali. Domníváme se, že tady na městě bychom se mezinárodní politikou zabývat neměli,“ uvedla mluvčí Mostu Alena Sedláčková. Vedoucí odboru teplického primátora Radka Senftová se vyjádřila ve stejném duchu. „Vlajku vyvěšovat nebudeme. Mezinárodní politika nám nepřísluší,“ řekla Senftová. Také chomutovští zastupitelé tento týden při hlasování vyvěšení vlajky nepodpořili. Vyplývá to z usnesení na webových stránkách Chomutova.

Naopak statutární město Ústí nad Labem si 60. výročí tibetského povstání vyvěšením vlajky připomnělo. „Každý rok se k akci připojujeme,“ řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Vlajku dnes vyvěsili také na radnicích v Děčíně, Litoměřicích, Litvínově, Lovosicích nebo Žatci.

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě. Česká republika se ke kampani připojuje od roku 1996. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…