Úsvit bojuje za svobodu slova. Parlament ji nesmí omezovat

26.07.2016 14:15

Opoziční Hnutí Úsvit - Národní koalice chce vložit do ústavy nové ustanovení, které by Parlamentu znemožnilo vydávat zákony omezující svobodu slova nebo tisku. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali představitelé hnutí. Podle nich půjde o novelu zaručující absolutní svobodu projevu. Svůj návrh předložili ve Sněmovně do legislativního procesu.

Úsvit bojuje za svobodu slova. Parlament ji nesmí omezovat
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda strany Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský
reklama

Připomněli, že obdobný dodatek obsahuje i ústava USA. Úsvit navrhuje ustanovení "Parlament nevydá zákon omezující svobodu slova nebo tisku", které má nahradit znění nynějšího článku 17. Ten říká, že svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobodu druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

"Pojem neomezená svoboda projevu ale neznamená, že je možné beztrestně říci úplně cokoli," uvedl předseda poslaneckého klubu Marek Černoch. Dodal, že omezení má být soukromoprávní, a pokud projev způsobí škodu, musí škůdce škodu nahradit.

Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský řekl, že návrh změny ústavy předložil Úsvit na návrh ekonoma Pavla Kohouta, který také sepsal program hnutí. Lidinský připomněl nedávné útoky v Německu a za jejich společnou příčinu označil islám a islámský terorismus. "(Kancléřka Angela) Merkelová je plně zodpovědná za všechny teroristické akce v Německu z posledních dnů," uvedl. "Německo ale místo ochrany hranic cenzuruje své občany," dodal. V Česku se podle jeho slov postupuje stejně zhoubně. Obvinil ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), že chce ze státních peněz platit cenzuru sociální sítě facebook.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…