Utajený převrat bohatých a mocných proti zbytku světa, porušení všech zásad, říká nositel Nobelovy ceny o nejnovějším projektu USA

25.05.2015 17:09

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Eugene Stiglitz varuje před mezinárodními obchodními smlouvami, jako je TTIP, o které nyní jednají Spojené státy americké s Evropskou unií. Píše server a2larm.cz, který text převzal ze serveru project-syndicate.org.

Utajený převrat bohatých a mocných proti zbytku světa, porušení všech zásad, říká nositel Nobelovy ceny o nejnovějším projektu USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti geneticky modifikovaným potravinám ,firmě Monsanto a TTIP
reklama

Stiglitz uvádí, že je třeba dát si pozor na obchodní smlouvy, jako jsou TTIP či TPP, v názvu je prý sice zmíněno slovo „partnerství“, ale vždy si Spojené státy diktují efektivně podmínky, tak aby byla smlouva výhodnější pro ně. Je tak prý dobře, že si zmínění „partneři“ začínají dávat větší pozor před tím, než smlouvu podepíší.

Na těchto obchodních smlouvách je podle Stiglitze špatné hlavně to, že chrání především investory, a omezují tak právní, regulační a soudní moc demokratických státních institucí. „Investory je údajně nutné chránit, aby se podvodná vláda nezmocnila jejich majetku,“ řekl Stiglitz s nadsázkou.

Celý text zde

Jedním z hlavních možností těchto obchodních smluv pro korporace je možnost pořízení pojištění od multilaterální agentury. Na základě toho mohou korporace žalovat stát, pokud budou cítit, že by došlo ke snížení jejích zisků. „Skutečným cílem těchto opatření je něco úplně jiného: poškodit regulace ve zdravotnictví, v oblastech životního prostředí a bezpečí, a dokonce i finanční regulace,“ uvedl Stiglitz s tím, že jednotlivé vlády by musely řádně zvážit případné regulace, jelikož by musely následně vyplácet obrovské částky korporacím.

Stiglitz uvedl příklad tabákové firmy Philip Morris, která „důrazně“ žádá o kompenzaci Austrálii a Uruguay. Tyto dva státy totiž zpřísnily varovné štítky na tabákových výrobcích, kde jsou teď zveřejněny fotografie orgánů kuřáků. Philip Morris se tak soudí a žádá kompenzaci zisků, jež jim klesly kvůli úbytku prodeje. „Výrobci se začnou soudit s vládou kvůli tomu, že jim zamezila zabíjet více lidí – místo toho, aby oni čelili soudním procesům za naši újmu,“ podotkl Stiglitz.

Podle Stiglitze by v případě podepsání obchodních smluv, jako je TTIP, docházelo k porušování právních demokratických principů, které jsme budovali po desetiletí. Korporace by se již nesoudily na základě veřejného transparentního soudnictví, nýbrž za pomoci soukromých předražených arbitráží. „Tento systém navíc umožňuje střety zájmů – například arbitři můžou u jednoho případu hrát roli soudce, u dalšího zase fungovat jako advokáti,“ popsal případný systém soukromého soudnictví Stiglitz.

„Pokud někdy existovalo něco jako jednostranný mechanismus řešení sporů, který porušuje základní právní principy, pak ho máme přímo před sebou,“ ohradil se proti zmíněným obchodním smlouvám Stiglitz s tím, že již s předními právními experty zaslal dopis americkému prezidentovi Barracku Obamovi, ve kterém vysvětlili, že takovéto dohody poškozují demokratický systém státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

22:07 USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

Oslavy Dne nezávislosti se ve Spojených státech nesly ve znamení násilí. V ulicích došlo k desítkám …