Utajený převrat bohatých a mocných proti zbytku světa, porušení všech zásad, říká nositel Nobelovy ceny o nejnovějším projektu USA

25.05.2015 17:09

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Eugene Stiglitz varuje před mezinárodními obchodními smlouvami, jako je TTIP, o které nyní jednají Spojené státy americké s Evropskou unií. Píše server a2larm.cz, který text převzal ze serveru project-syndicate.org.

Utajený převrat bohatých a mocných proti zbytku světa, porušení všech zásad, říká nositel Nobelovy ceny o nejnovějším projektu USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti geneticky modifikovaným potravinám ,firmě Monsanto a TTIP

Stiglitz uvádí, že je třeba dát si pozor na obchodní smlouvy, jako jsou TTIP či TPP, v názvu je prý sice zmíněno slovo „partnerství“, ale vždy si Spojené státy diktují efektivně podmínky, tak aby byla smlouva výhodnější pro ně. Je tak prý dobře, že si zmínění „partneři“ začínají dávat větší pozor před tím, než smlouvu podepíší.

Na těchto obchodních smlouvách je podle Stiglitze špatné hlavně to, že chrání především investory, a omezují tak právní, regulační a soudní moc demokratických státních institucí. „Investory je údajně nutné chránit, aby se podvodná vláda nezmocnila jejich majetku,“ řekl Stiglitz s nadsázkou.

Celý text zde

Jedním z hlavních možností těchto obchodních smluv pro korporace je možnost pořízení pojištění od multilaterální agentury. Na základě toho mohou korporace žalovat stát, pokud budou cítit, že by došlo ke snížení jejích zisků. „Skutečným cílem těchto opatření je něco úplně jiného: poškodit regulace ve zdravotnictví, v oblastech životního prostředí a bezpečí, a dokonce i finanční regulace,“ uvedl Stiglitz s tím, že jednotlivé vlády by musely řádně zvážit případné regulace, jelikož by musely následně vyplácet obrovské částky korporacím.

Stiglitz uvedl příklad tabákové firmy Philip Morris, která „důrazně“ žádá o kompenzaci Austrálii a Uruguay. Tyto dva státy totiž zpřísnily varovné štítky na tabákových výrobcích, kde jsou teď zveřejněny fotografie orgánů kuřáků. Philip Morris se tak soudí a žádá kompenzaci zisků, jež jim klesly kvůli úbytku prodeje. „Výrobci se začnou soudit s vládou kvůli tomu, že jim zamezila zabíjet více lidí – místo toho, aby oni čelili soudním procesům za naši újmu,“ podotkl Stiglitz.

Podle Stiglitze by v případě podepsání obchodních smluv, jako je TTIP, docházelo k porušování právních demokratických principů, které jsme budovali po desetiletí. Korporace by se již nesoudily na základě veřejného transparentního soudnictví, nýbrž za pomoci soukromých předražených arbitráží. „Tento systém navíc umožňuje střety zájmů – například arbitři můžou u jednoho případu hrát roli soudce, u dalšího zase fungovat jako advokáti,“ popsal případný systém soukromého soudnictví Stiglitz.

„Pokud někdy existovalo něco jako jednostranný mechanismus řešení sporů, který porušuje základní právní principy, pak ho máme přímo před sebou,“ ohradil se proti zmíněným obchodním smlouvám Stiglitz s tím, že již s předními právními experty zaslal dopis americkému prezidentovi Barracku Obamovi, ve kterém vysvětlili, že takovéto dohody poškozují demokratický systém státu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…