K páskám obsahujícím nahrávky rozhovorů Reagana s Margaret Thatcherovou, izraelským premiérem Beginem či otcem současného syrského prezidenta Asada Háfizem se Doyle dostal díky zákonu o svobodném přístupu k informacím z roku 1996. Doposud pásky zůstávaly v Bílém domě, kde si je neměl nikdo možnost poslechnout. Nyní byly označeny a odeslány do Reaganovy prezidentské knihovny v Kalifornii.
Prezident Reagan si podle zjištění Doyla nahrával některé rozhovory nikoli z důvodu toho, že by je chtěl využívat v zákulisních hrátkách Bílého domu. „Telefonáty s některými státníky se nahrávaly, protože to usnadňovalo konverzaci, která byla často simultánně překládána a docházelo při ní občas k výpadkům," informuje Doyle. Pro účely publikovaného textu v magazínu New York Post vybral ty, které podle něj mají potencionální historickou hodnotu.
První nahrávka obsahuje konverzaci mezi Ronaldem Reaganem a Margaret Thatcherovou, která mezi nimi proběhla 26. října 1983. Americký prezident se v ní britské premiérce omlouvá za to, že ji předem neinformoval o zásahu amerických sil v Grenadě. Situace byla ožehavá také proto, že šlo o první podobnou akci amerických námořních sil od války ve Vietnamu, a Grenada až do roku 1974 patřila k Velké Británii. „Je mi líto, že jsem ti způsobil takové problémy a rád bych tě nyní podrobně informoval o všem, co tomu předcházelo," říká Reagan.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro