Pobýval pět let v Jeruzalémě, na Blízkém východě pro Český rozhlas, přispíval i pro Právo, napsal celkem čtyři knihy, první v roce 2007, druhá byla Nesvatá válka o svatou zemi o Palestině, třetí kniha před třemi roky Labyrintem Íránu, „… což je moje nejoblíbenější a nejzajímavější země Blízkého východu, a nyní to bude kniha Blízký východ nad propastí, která vyjde 21. října,“ uvedl se na začátku besedy Břetislav Tureček.
Zpravodaj – univerzální člověk?
„Kdybych dnes přišel do nějakých novin a neměl určité jméno, které mám, tak bych to měl velmi těžké, kdybych říkal – najměte mne, dávejte mi plat 30, 40 tisíc měsíčně – v Praze to je poměrně běžné v médiích, ale budu psát jenom o Blízkém východě. To by mne asi vyhnali, protože oni potřebují, abych občas napsal, co se stalo britské královně, občas, co řekl Donald Trump, a tak dále.“ Podle něj je obrovský tlak na univerzálnost práce. „Specialisté dnes vymírají, pro ně v tom rychlém mediálním prostředí není prostor. I jako rozhlasák jsem to poznal, protože rozhlasák má pracovat s mikrofonem a oni po nás chtěli, abychom fotografovali – naštěstí mne focení bavilo předtím i potom, takže to pro mne nebylo, že by mne tlačili do něčeho, co nechci a co neznám, ale oni nás už pak tlačili dělat i videa. Oni říkali – podívej, i BBC má videa. Ano, má, ale BBC měla v Jeruzalémě 15 lidí a já jsem tam byl sám. A pomáhala mi manželka, která mi dělala řidiče, dělala mi účetnictví, vařila mi, prala a já jsem mohl stíhat všechny funkce, které po mně chtěli.“
Tureček pak dále pokračoval: „Dnes v rámci stlačování nákladů a jakési univerzality – to vidíte i na tom, kdo nerozumí Blízkému východu. Všichni mu rozumějí. To nemusíte mít školy, nemusíte tam jezdit. A každý rozumí Blízkému východu... Já když něco řeknu, tak všichni tomu rozumějí lépe než já. Taková je dnes všeobecná atmosféra ve společnosti a bohužel je to vidět i v médiích, že nejsou potřeba specialisté a lidé mého ražení jsou na vymření. Možná jsem utekl z médií v pravý čas a že jsem si zařídil, že mne živí něco jiného. A do médií jdu, jen když jsem chtěn a žádán a když mám třeba čas a náladu co nabídnout,“ podělil se s ostatními bývalý novinář Práva a Českého rozhlasu Břetislav Tureček.
Jediná pravda a polarizace společnosti
Z přítomných se pak ozval hlas: „Jak si myslíte, že česká média jsou přístupná odborným komentářům a pravdivému tlumočení zpráv?“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Václav Fiala
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom