Uvědomuje si Trump, co spáchal? Ten zabitý generál je mnohem významnější než nějaký bin Ládin. Expert Šándor očekává těžkou odvetu

04.01.2020 6:26

Bezpečnostní poradce Andor Šándor a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se vyjádřili k pátečnímu leteckému útoku amerických sil. Při něm byl usmrcen velitel íránských elitních jednotek Kásim Sulejmání. Dá se předpokládat, že tento incident nezůstane bez odezvy.

Uvědomuje si Trump, co spáchal? Ten zabitý generál je mnohem významnější než nějaký bin Ládin. Expert Šándor očekává těžkou odvetu
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

„Když dal Napoleon zabít vévodu d´Enghiena za zradu, kdosi prohlásil: ‚Bylo to horší než zločin, byla to chyba.‘ Obávám se, že stejné chyby se dopustil Trump, když nechal zabít íránského generála Sulejmáního. Jde o podstatně větší a významnější figuru než byl bin Ládin či Bagdádí, který měl velmi blízko k duchovnímu vůdci Chameneímu a měl ‚pod palcem‘ velkou část Blízkého východu ovládaného Teheránem, který si nemůže dovolit nic neudělat jako odvetu. Destabilizace regionu dále pokračuje,“ uvedl k tomu Šándor.

„Primární je pro nás v této fázi bezpečnost vyslaných českých pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů. Letecké údery USA v Iráku vnímám jako mimořádný krok v komplikované situaci. O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik. Tak jako vyvolal akci útok na základu a ambasádu, nezůstane bez odezvy ani cílené zabití armádního důstojníka. Situace na Blízkém východě se bohužel dál komplikuje. Ohroženy jsou mj. i křehké úspěchy v boji proti Islámskému státu a mezinárodnímu terorismu jako takovému," poznamenal ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Kásim Sulejmání, velitel íránských elitních jednotek, zemřel po vzdušném útoku amerických sil na vojenský konvoj. Agentura Sulejmáního označila za hlavního architekta snah rozšiřování íránského vlivu na Blízkém východě a předpokládá, že jeho zabití notně zvýší napětí mezi USA a Íránem. Útok by mohl ovlivnit především americké spojence v regionu – Izrael a Saúdskou Arábii. Během útoku zemřel také velitel iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.

Íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí už Američanům pohrozil „tvrdou pomstou“.

Demokratický senátor Chris Murphy si v této souvislosti položil otázku, zda Trump udělal dobře, když bez souhlasu Kongresu nechal provést akci, která vyústila v zabití tak důležitého Íránce, že to Spojené státy může zatáhnout do další války.

Napětí v regionu zvyšují také útoky Iráčanů na americkou ambasádu v Bagdádu. Místní lidé ambasádu dokonce zapálili a agentura AFP oznámila, že vláda Spojených států amerických občanům doporučila neprodleně opustit Irák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

7:37 „Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

TÝDEN V MÉDIÍCH Stejně jako bylo v totalitních novinách jasné, co se smí a nesmí psát, tak také dnes…