Uvědomujete si vůbec, co jste zavinili? Část projevu Vladimira Putina, která Bílý dům asi nepotěší

29.09.2015 9:21 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti 70. výročí vzniku OSN vystoupil v New Yorku s „gratulačním“, ale zároveň kritickým projevem. Vyzval ke společnému postupu proti globálnímu terorismu i hospodářské spolupráci. Zdůraznil nezastupitelnou roli OSN, ale odmítl další nezodpovědné zásahy západních spojenců, k jakým došlo například v Libyi či Iráku.

Uvědomujete si vůbec, co jste zavinili? Část projevu Vladimira Putina, která Bílý dům asi nepotěší
Foto: Hana Brožková (archiv KPR)
Popisek: Miloš Zeman a Vladimir Putin

Ruský prezident vyjádřil v úvodu svého projevu částečný souhlas s kritiky, kteří považují OSN za zastaralou organizaci. Zároveň však varoval před snahami podkopat legitimitu OSN a označil tyto snahy za „extrémně nebezpečné“. „Mohou vést ke zhroucení mezinárodních vztahů a vznikne svět, jemuž dominuje místo kolektivního úsilí jen sobectví, místo rovnosti a svobody diktát a místo nezávislých států pouhé protektoráty řízené zvenčí,“ prohlásil Putin a vyzdvihl při té příležitosti také jaltskou konferenci, jež položila dle jeho názoru základy fungování poválečného světového řádu. „Zásady definující vztahy mezi jednotlivými státy, stejně jako rozhodnutí zřídit OSN, přitom byly provedeny v naší zemi,“ připomněl rovněž Putin úlohu tehdejšího Sovětského svazu.

Dále Putin hovořil o tom, že je plně v kompetenci každého státu zvolit si svoji vlastní budoucnost. „Nejsme všichni stejní a tuto skutečnost bychom měli respektovat. Národy by neměly být nuceny uplatňovat stejný model rozvoje, který někdo zvenčí prohlásí za jediný možný. V této souvislosti bychom se měli poučit z minulosti. Zmínit mohu konkrétně Sovětský svaz, který z ideologických důvodů tlačil na změny v jiných zemích, což často vedlo k tragickým důsledkům a způsobilo degradaci místo pokroku,“ řekl Putin s tím, že místo poučení se z chyb je mnozí v současnosti naopak opakují. „Stačí se podívat na Blízký východ a severní Afriku. Jistě, politické i sociální problémy se v tomto regionu hromadí a lidé chtějí změnu. Jejím důsledkem je však násilí, chudoba a sociální katastrofa.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rumunské volby: Vládne suchý zákon. Potkali jsme fanoušky Simiona i poznámky o fašounech

16:41 Rumunské volby: Vládne suchý zákon. Potkali jsme fanoušky Simiona i poznámky o fašounech

„Simiona, to je jasný. Nechci, abychom byli poskoky Bruselu, Centristi jsou na hovno,“ zmínil jeden …