Už je potřeba říct pravdu. Němci se vyjádřili k Angele Merkelové

27.06.2018 12:24

Po několika málo dnech byl v Německu zveřejněn další průzkum veřejného mínění, který potvrzuje vytrácející se důvěru voličů v CDU/CSU. Křesťanské demokraty a jejich sesterskou stranu z Bavorska by nyní volilo méně než 30 % voličů.

Už je potřeba říct pravdu. Němci se vyjádřili k Angele Merkelové
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově
reklama

Vládní koalice ve složení CDU/CSU a SPD má za sebou jen o něco málo více než tři měsíce společného vládnutí a už musí řešit doslova existenční problémy. Pokračování vlády vážně ohrožuje spor mezi šéfkou CDU Merkelovou a předsedou bavorské CSU Seehoferem. Kancléřka se nemůže s ministrem vnitra shodnout na tom, jestli by měli být žadatelé o azyl již jednou registrovaní v jiné evropské zemi vpuštění do Německa.

Anketa

Doporučujete ÚV KSČM doporučit poslancům KSČM toleranci vlády Andreje Babiše?

hlasovalo: 10341 lidí

Spory mezi oběma politiky plní přední stránky všech médií a německá veřejnost pomalu ztrácí trpělivost. V krátké době již druhý průzkum veřejného mínění ukazuje pokles preferencí u všech tří koaličních stran. Loni v září získala CDU/CSU společně 33 % hlasů, ale podle aktuálního průzkumu agentury Civey by ji nyní volilo méně než 30 % voličů. To je z dlouhodobého hlediska naprosto minimum a jasně ukazuje, že důvěryhodnost vlády v očích voličů je v troskách.

Podobně sestupnou tendenci mají také preference socialistů z SPD. Ti získali v podzimních volbách jen 20,5 % a mnozí předpokládali, že se od tohoto historického dna brzy odrazí. Opak je však pravdou a socialisté klesají stále níž. Jak ukazují výsledky průzkumu, kterého se účastnilo téměř dvanáct tisíc respondentů, aktuálně by SPD získala pouhých 17,7 % a stejně jako CDU/CSU by si pohoršila o celá tři procenta.

Fotogalerie: - Jmenování Babišovy druhé vlády

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...

Naopak opoziční Alternativa pro Německo (AfD) na sporech ve vládní koalici vydělává a figuruje nyní na třetím místě, jen s odstupem asi 1,5 % za SPD. Posilují ale i Zelení, které by na čtvrtém místě volilo 12,1 %. Účastníci diskuze pod článkem v magazínu Focus politiky nešetří. „Jen málokdo má odvahu říci, že hlavní problém spočívá v Merkelové. Kancléřka rozděluje vlastní stranu, zemi i Evropskou unii,“ napsala diskutérka Barbara Schefflerová.

Podobný názor sdílí také Wolfgang Schäfer. „Merkelová je hrobařem CDU a je skutečně nejvyšší čas, aby odstoupila,“ Také diskutér David Hubertus považuje za hlavního viníka kanclérku. „Po levicovém směřování CDU pod vládou Merkelové by bylo čestnější, aby CDU odešla do koalice s SPD a Zelenými. Čekám, že CDU brzy dopadne jako SPD. Konzervativní voliče již nereprezentuje CDU, ale CSU a AfD.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…