Už je ruka v rukávu, potvrdil nám ministr. „Vypěstovaný“ Hamáček se dohodl s Babišem. Teď už jen ten sjezd ČSSD...

04.02.2018 15:35

Jeden ze členů kabinetu Andreje Babiše ParlamentnímListům.cz potvrdil, že v případě zvolení Jana Hamáčka předsedou sociální demokracie nastane překotný zvrat. Sociální demokracie si s ANO plácne a Hamáčka čeká účast ve vládě. Řeči o předčasných volbách z úst Andreje Babiše jsou tak podle všeho jen kouřovou clonou, za kterou se odehrává to pravé politické divadlo.

Už je ruka v rukávu, potvrdil nám ministr. „Vypěstovaný“ Hamáček se dohodl s Babišem. Teď už jen ten sjezd ČSSD...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Pavel Bělobrádek

Jedním z kandidátů na post předsedy ČSSD je někdejší šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ten v rozhovoru pro server iDNES.cz nastínil svou představu, jakými cestami by se sociální demokracie mohla ubírat dál. Může se ukázat, že jít do vlády s Babišem je prý tím nejméně špatným řešením ze všech mizerných, která se nabízejí. Zdůraznil také, že by rád udržoval korektní vztahy s prezidentem Zemanem. Měli by se k sobě chovat jako dva profesionálové.

Už z toho, že Hamáček takto promluvil v médiu, které je s Andrejem Babišem úzce srostlé, vypovídá o rozložení karet. O tom ostatně ParlamentníListy.cz v minulosti opakovaně psaly. Jak se Babiš nemá rád s exministrem vnitra Chovancem, k Hamáčkovi cítí jistou přízeň. Alespoň v prostředí hnutí ANO se o něm nevyjadřuje negativně.

„Dohoda je jednoduchá. ČSSD půjde za hnutím ANO, Jan Hamáček vystřídá na obraně Karlu Šlechtovou. O jiném postu se doposud nemluvilo,“ potvrdil exkluzivně jeden z ministrů premiéra Babiše. Cesta k vítězství v ČSSD ovšem pro Jana Hamáčka, který byl v minulosti stínovým ministrem obrany sociální demokracie, nebude snadná. V cestě mu stojí nejen Milan Chovanec a Jiří Zimola, ale i řada regionů, které nechtějí, aby takto výrazně posílil pražský region. Ten totiž za Hamáčkem nově stojí.

„Stát se může cokoli, premiér se určitě dohodne taky s panem Chovancem, ale přecie jenom mu to s kolegou Hamáčkem vychází líp, ten vztah je vyloženě profesionální, zatímco Chovanec u pana Babiše vyvolává emoce, což asi nemusím více rozebírat,“ dodal jeden z ministrů.

Pokud Jan Hamáček zvítězí v souboji o nejvyšší stranický post, nebude to mít snadné. „Jsem zvědav, s čím přijede na hradecký sjezd. Doufám, že jeho projev bude obsahovat dva elementy. Jaká je jeho představa působení ve druhém mandátu na Hradě a jaká je jeho představa vztahu mezi ním a sociální demokracií,“ poznamenal ke vztahu s prezidentem Zemanem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…