Už létají jména ministrů: Toman do vlády, Ťok a Šlechtová ven. Komunisté chtějí sundat Vojtěcha

12. 5. 2018 8:35

Koaliční smlouva už je schválena, i přestože někteří kritici vystupovali s tím, že neznají jména budoucích ministrů. O nich nyní spekuluje dnešní vydání MF Dnes.

Už létají jména ministrů: Toman do vlády, Ťok a Šlechtová ven. Komunisté chtějí sundat Vojtěcha
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

ČSSD by měla v nové vládě podle všeho obsadit resorty vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, kultury a zemědělství. O něm se však ještě na poslední chvíli obchodovalo, neboť zde by měl usednout kůň prezidenta Miloše Zemana, KSČM i Andreje Babiše Miroslav Toman.

Sociální demokraté však nechtěli nabízenou obranu, ale ukázali si na resorty průmyslu a obchodu či dopravy, což však nechtěl zase premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). A tak tato dohoda nedopadla. 

Ministrem průmyslu tak zřejmě zůstane Tomáš Hüner, kdo se však zřejmě sbalí ze svého resortu, je Dan Ťok. Novým šéfem dopravy by se totiž měl stát Tomáš Koranda z firmy Hochtief. Fidlátka si zřejmě sbalí také ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Co se týče sociálních demokratů, tam je jasné jen to, že vnitro bude řídit Jan Hamáček. Vnitro, zahraničí a resort sociálních věcí pak obsadí on svými kandidáty, ostatní posty bude vybírat Jiří Zimola jako první místopředseda strany. O kom se však hovoří jako o jasném kandidátovi, je také post zahraničních věcí, kde by měl usednout Miroslav Poche či možná Tomáš Petříček. 

Na ministerstvo práce by pak mohla usednout Gabriela Nekolová či bývalý náměstek současné ministryně Michaely Marksové Petr Krčál z Vysočiny. Na post ministra kultury je pak adeptkou hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská či nová místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová. 

Za hnutí ANO nebude zcela jistě pokračovat šéf diplomacie Martin Stropnický, jenž by měl zamířit na ambasádu do Izraele. Na postu ministra spravedlnosti by pak Roberta Pelikána měla vystřídat Taťána Malá (ANO). 
 
Nyní je však na stranících ČSSD, kteří budou ve vnitrostranickém referendu rozhodovat, zda vláda opravdu vznikne.
 
A jak ještě dodávají Lidové noviny, vliv na jména ministrů chtějí mít také komunisté, kteří vládě slibují tichou podporu. Pro ně je nepřijatelný současný šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …