Už to z německé policie leze: Útočník z nádraží byl uprchlík, původně z Kosova... Ale terorista to nebyl

11.03.2017 15:08

Útok na nádraží v německém Düsseldorfu, který se odehrál ve čtvrtek večer, spáchal uprchlík, který dorazil do Německa z Kosova. Přiznala to německá policie na oficiální tiskové konferenci. Nadále však odmítá potvrdit teroristický motiv jeho činu.

Už to z německé policie leze: Útočník z nádraží byl uprchlík, původně z Kosova... Ale terorista to nebyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá policie

Útočník se sekerou zranil sedm lidí, z toho tři vážně. Mezi zraněnými byla i třináctiletá dívka. Agresor napadal nejprve cestující ve vlaku, když zastavil na nádraží v Düsseldorfu, vystoupil z něj a se sekerou v ruce se vydal do nádražní haly. Po řádění utekl po kolejích. Nakonec skočil z železničního mostu na silnici pod ním, přičemž utrpěl těžká zranění, se kterými byl převezen do nemocnice.

Policie nejprve pachatele popsala jako třicetišestiletého muže původem z bývalé Jugoslávie, žijícího v blízkém městě Wuppertal, který měl psychické problémy. Proto také odmítla teorii o teroristickém útoku, naopak zdůrazňovala, že muž trpí psychickými problémy. Později byla jeho diagnóza specifikována jako „paranoidní schizofrenie“.

Této verze se držel i mainstreamový německý tisk, který pro pachatele většinou volil označení „amokläufer“, česky „šílený běžec“.

Později ovšem policie na tiskové konferenci upřesnila informace o pachateli tak, že se jedná o muže původem z Kosova, který byl v Německu registrován jako žadatel o azyl. Teorii o teroristickém útoku však policisté odmítli potvrdit, byť připustili, že po prozkoumání jeho mobilního telefonu a dalších elektronických zařízení nelze tuto možnost vyloučit.

Celá policejní tisková konference

Kosovský či albánský původ pachatele si mnozí dovodili již ve chvíli, kdy policie zveřejnila jeho křestní jméno. Jméno Fatmir je totiž typicky albánské. „Nejspíš Srb, Chorvat nebo Slovinec,“ psal například Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF DNES.

Ve městě Wuppertal je jedno z největších azylových center v Německu. Město má navíc nadprůměrný podíl obyvatel muslimského vyznání. Právě zde se v minulosti objevovaly hlídky šaria policie, nabádající občany k dodržování legislativního odkazu proroka Mohameda. Právě zde také místní muslimové zapálili židovskou synagogu, prý na protest proti politice Izraele.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…