Už žádné přifukování peněženek. Kalousek píše, k čemu jsou reformy

06.03.2012 7:56

Reformy této vlády prospějí všem občanům. Mimo jiné i tím, jak jsou koncipovány - aby jejich pozitivní výsledky přesáhly rámec jednoho volebního období. Čtenáře o tom přesvědčuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Právě prosazováním nezbytných strukturálních reforem se vláda liší od levicové opozice a odborů, kteří navrhují především další zvýšení již dnes obřích vedlejších nákladů práce. Ministr však také varuje, že reformy a škrty ještě neskončily. Čelíme totiž výzvám, o nichž ještě před pěti lety nikdo ani netušil, že přijdou.

Už žádné přifukování peněženek. Kalousek píše, k čemu jsou reformy
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v dnešním komentáři jednoznačně obhajuje vládní politiku a zdůrazňuje, že bez dalších úspor se česká ekonomika neobejde. Zátěž, kterou s sebou úspory přináší, prý ministr rovnoměrně rozložil mezi všechny skupiny obyvatel. Jednoznačně tedy neplatí to, co tvrdí opozice, že škrty týrají nejchudší občany. Naopak je smutné, že levicová opozice a odbory nenabízí alternativní řešení, ale pouze cestu dalšího zadlužování. Kalouskův komentář přináší dnešní MF Dnes.

„Úsporná opatření jsem koncipoval tak, aby se jejich dopad rozprostřel na celou populaci. Nelze vynechat žádnou skupinu, ani OSVČ, ani vysokopříjmové poplatníky. Zároveň nehodlám podlomit konkurenceschopnost našich zaměstnavatelů, zvláště vývozců. Požadavky na zvýšení již nejvyšších vedlejších nákladů práce v Evropě či větší zdanění podniků jednoznačně odmítám. Takové kroky vždy dopadají na zaměstnance nebo spotřebitele,“ zdůrazňuje Kalousek.

Stát má jen daně

Argument, že vládní úspory budou brzdit ekonomiku, opomíjí podle ministra několik zásadních faktorů. Předně, i po jejich prosazení budeme stále dosahovat nemalého strukturálního deficitu na úrovni 1–2 procent HDP, což ekonomice neuškodí. Kalousek k tomu ovšem dodává, že dnešní doba s sebou přináší problémy, o nichž před pěti lety ještě nikdo ani netušil, že přijdou. Je proto třeba opustit zajeté koleje a sáhnout i k netradičním receptům řešení problémů dříve, než nám léčebnou kůru naordinuje Mezinárodní měnový fond.

„Stát nemá jiné prostředky než daně svých občanů. Doba se zásadně změnila, čelíme výzvám, které si ještě před pěti lety nikdo neuměl představit. Proto také musíme relativizovat některé ideologické „mantry“ a především přestat přifukovat životní úroveň na dluh, ať již v oblasti sociálních výdajů, nebo v oblasti daňových úlev. Musíme dokázat, že z odvykací kúry neustoupíme. Pokud budeme ozdravný proces oddalovat, jednou přijde mnohem drastičtější a patrně nám jej bude diktovat Mezinárodní měnový fond, uzavírá Kalousek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…