Už žádný diskriminovaný Muhammad. Imigranti ve Švédsku si budou moci snadno a rychle změnit jméno

19.11.2016 20:05

Imigranti si budou ve Švédsku od poloviny příštího roku moci vybrat z více než dvou tisíc místních příjmení. Tamní úřady doufají, že to imigrantům usnadní přístup na pracovní trh. Informuje o tom server iDnes.cz s tím, že průzkumy potvrzují, že přistěhovalci s arabskými jmény jsou při hledání práce diskriminováni.

Už žádný diskriminovaný Muhammad. Imigranti ve Švédsku si budou moci snadno a rychle změnit jméno
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Jak server uvádí, až do letoška bylo pro přistěhovalce do Švédska prakticky nemožné, aby přijal některé z nejběžnějších švédských příjmení. Dosud totiž zákon pravil, že k převzetí jakéhokoli příjmení je nutné, aby s tím vyslovili souhlas všichni jeho nositelé v zemi.

Celý text je ZDE

Od 1. července příštího roku dojde k obratu – právě ta příjmení, jejichž nositelů je více než 2000, budou totiž „volně k dispozici“. U příjmení s menší četností bude schvalování jeho nositeli stále platit, píše dále server.

Jak uvedl zpravodajský server Local.se, švédští občané s cize znějícími, zejména arabskými, jmény si často stěžují na diskriminaci především při hledání zaměstnání. Několik studií přitom potvrdilo, že jejich stížnosti jsou oprávněné.

Jak dále server píše, ze studie, kterou zveřejnila v roce 2013 univerzita v Lundu vyplynulo, že žádosti o místo podepsané jménem švédského původu měly o 50 procent větší naději, že povedou k přijímacímu pohovoru, než ty, na nichž bylo uvedeno arabské jméno. A jiná studie Mezinárodní organizace práce zjistila, že Švédové s cizími jmény musí rozeslat v průměru třikrát víc odpovědí na nabídky míst než lidé s ryze švédskými jmény.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čeští novináři bouchají teď večer na byt Babišova syna? Odejděte, je nemocný, žádá přes Facebook premiér

22:37 Čeští novináři bouchají teď večer na byt Babišova syna? Odejděte, je nemocný, žádá přes Facebook premiér

Kauza syna premiéra Babiše, jeho švýcarského bydliště a novinářů Slonkové s Kubíkem nabírá na dynami…