Na posledním jednání Rady ČT ve čtvrtek 30. září byl součástí programu i bod „Informace o soudních sporech a správních řízeních v roce 2020“. Jejího předsedu Pavla Matochu v průběhu projednávání zajímalo, jaké advokátní kanceláře a v jakém rozsahu pro televizi pracovali. Odpovědí mu bylo, že kromě několika samostatných právníků pro ČT v roce 2020 pracovaly i advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík (KŠB) a BBH. A kolik že za tyto služby televize platila? „Nevím to z hlavy přesně, nebyl jsem na tuto otázku připraven. Ale pohybovalo se to kolem desítek tisíc za rok, maximálně nižších stovek tisíc u KŠB. A u BBH to bylo to samé,“ informoval televizní radní i ostatní přítomné David Břinčil, ředitel divize finance a provoz České televize.
Toto sdělení finančního ředitele veřejnoprávní televize o tom, kolik advokátní kanceláře dostávají z Kavčích hor za poskytované právní služby, však vzápětí dostalo masívní trhlinu. „Máme k dispozici objednávku České televize z listopadu minulého roku pro KŠB na skoro půl milionu, přesně 495 600 Kč. Byly to právní služby, ale není tam další specifikace,“ poukázal Pavel Matocha na propastný rozdíl mezi tím, co šéf financí ČT říká, a skutečností. „Já to upřesním. To bylo zadání z mojí strany a bylo to zadání na analýzu, kterou má Rada k dispozici. Je to posouzení vztahů mezi Radou České televize, Dozorčí komisí a generálním ředitelem. Je to ta analýza, o které jsme tady vedli debatu na poslední Radě,“ reagoval generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Nejasnosti u půlmilionové zakázky? Administrativní prohřešek
„Tady bych ještě poprosil, pane řediteli, o upřesnění. Ta analýza, kterou jsme od vás dostali a kterou jsme zde diskutovali, byla ze září, kdežto tahle objednávka je z listopadu. Takže předpokládám, že objednávka obsahovala ještě něco navíc nad rámec analýzy, kterou jste nám poskytl,“ upozornil předseda Rady ČT. „Ne, neobsahovala, já jsem si to zjišťoval. A zjistil jsem, že původní zadání té práce včetně rozsahu plnění a včetně toho specifického zadání šlo z našeho nákupu někdy v červnu loňského roku. A potom na základě té analýzy, která byla zpracována do konce září, přišla faktura, která se odkazovala na rámcovou smlouvu mezi Českou televizí a KŠB,“ vysvětloval šéf ČT.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník