V ČT proběhla další bitva o EET: Zastupitel Nacher Babišův projekt hájil

28.02.2017 22:42

Za pár hodin odstartuje druhá fáze elektronické evidence tržeb. Tentokrát dopadne na maloobchodníky. Je to pro české občany dobrá zpráva? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, pražský zastupitel zvolený za hnutí ANO Patrik Nacher a místopředseda KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

V ČT proběhla další bitva o EET: Zastupitel Nacher Babišův projekt hájil
Foto: hkstrategies.cz/CC
Popisek: EET, elektronická pokladna. Ilustrační foto.
reklama

Nacher hned v úvodu uznal, že EET může pro podnikatele znamenat menší komfort. Zdůraznil ovšem také, že je nepřijatelné, aby podnikatelé platící daně měli být v nevýhodě proti těm, kteří daně neplatí. „Myslím si, že je podstatné nezvyšovat daně, jak to některé strany chtějí, ale lépe vybírat daně současné,“ konstatoval zastupitel za Babišovo hnutí ANO.

„Když si vezmeme jednotlivé lidské příběhy, tak to bude možná složitější, ale v principu není nic špatného na elektronické evidenci tržeb,“ pokračoval v obhajobě projektu Nacher. Připustil také, že EET se může měnit. Není to projekt, který by byl dán jednou provždy jako neměnný.

Udženija se postavila ostře proti EET. „My jsme proti a nebudeme to měnit. U nás platí stoprocentní nesouhlas proti EET, protože je to šikana podnikatelů. Nástroje, jak donutit ty nepoctivé, ty už jsou,“ rozohnila se politička. „To, co slíbíme, to také dodržíme,“ ujišťovala politička.

Následně vyčetla Babišovi, že se oháněl meziročním nástupem tržeb o sto procent, jenže Český statistický úřad hlásí, že tržby v pohostinství narostly meziročně jen o osm procent. Tento příklad podle první místopředsedkyně ODS ukazuje, jak ANO mlží.

Pokud si podnikatelé nacházejí legální cestu, jak se vyhnout EET, tak je to podle první místopředsedkyně ODS v pořádku. Udženija připomněla, že Andrej Babiš také hledal cesty, jak si daňově polepšit, a nakoupil korunové dluhopisy od své vlastní firmy za miliardu a půl. Podle zákona to bylo pravděpodobně v pořádku. Pokud podnikatelé podobně hledají způsob, jak obejít EET, podle první dámy je to v pořádku.  

„Ale já bych byla nerada, aby se celá předvolební kampaň zaměřovala na EET. My máme celou řadu programových priorit a budeme je prosazovat,“ prohlásila Udženija.

Ke slovu se dostal i lidovec Klaška. Pokud bude KDU-ČSL vyjednávat o příští koalici, lidovci téma EET otevřou. Budou chtít projekt EET zhodnotit a debatovat o tom, zda by nebylo nejlepší vyjmout z EET drobné podnikatele. Do konce tohoto volebního období už ale lidovci žádné zásadní změny prosazovat nebudou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…