V Česku bylo loni nelegálně 4 738 cizinců

23.01.2018 16:10

V Česku loni bylo nelegálně 4 738 cizinců, což je o 523 méně než v roce 2016. Více než čtyři tisícovky z nich jsou přitom lidé, kteří do země legálně vstoupili, ale překročili povolenou dobu pobytu. Nejčastěji jde o Ukrajince. Běženců, kteří využili Českou republiku jako tranzitní zemi, ubylo oproti předloňskému roku o dvě třetiny. Policisté jich za celý loňský rok zadrželi 172, hlavně občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Uvádí to zpráva o nelegální migraci za rok 2017, kterou dnes zveřejnila cizinecká policie. Zprávu převzala ČTK.

V Česku bylo loni nelegálně 4 738 cizinců
Foto: Archiv IN
Popisek: Vlajka ČR na budově parlamentu
reklama

Třetí skupinu nelegálních migrantů tvoří cizinci odhalení při překročení vnějších schengenských hranic, což jsou v případě ČR mezinárodní letiště. Těch bylo v uplynulém roce dohromady 250, o 28 více než v roce 2016. V této kategorii převažují Albánci.

Česká republika podle cizinecké policie není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migranty. V roce 2016 cizinecká policie zadržela 511 uprchlíků, kteří přes ČR mířili do jiné země, a v roce 2015, v době vrcholící migrační krize, dokonce 2 294. „Státní příslušnosti se z dob migrační krize nezměnily a jde zejména o občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Nejvíce těchto osob cestovalo z Rakouska přes ČR do SRN,“ uvádí dokument.

Česko se podle cizinecké policie v uplynulém roce vrátilo do stavu před migrační krizí. „Znamená to, že dominantní skupinou cizinců v nelegálním postavení jsou ti, kteří na naše území obvykle legálně vstoupili, avšak překročili povolenou dobu pobytu, čímž se jejich pobyt stal nelegálním. Takových osob bylo v minulém roce zjištěno 4 316. Oproti roku 2016 jde o pokles o 212 cizinců,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Loni cizinecká policie zaznamenala výrazný nárůst nelegálního zaměstnávání

Nejčastěji porušili pravidla pobytu občané Ukrajiny (34 procent), Ruska a Vietnamu (shodně sedm procent). Nejvíce nelegálních cizinců odhalili policisté v Praze (40 procent), dále na mezinárodních letištích (20 procent), v Ústeckém (osm procent) a Jihomoravském kraji (sedm procent).

Loni cizinecká policie zaznamenala výrazný nárůst nelegálního zaměstnávání, což se projevilo ve vyšším počtu správního vyhoštění. Loni cizinecká policie vyhostila 5 119 lidí, z toho 3 111 právě kvůli nelegální práci. Oproti roku 2016 šlo o stoprocentní nárůst. Nejčastěji se to týkalo Ukrajinců, s odstupem občanů Moldávie. Policisté čekají, že vzhledem k zavedení bezvízového styku pro občany Ukrajiny v červnu 2017 bude tento trend pokračovat i letos.

Cizinecká policie loni řešila také 44 osob, které napomáhaly k nelegální migraci, přičemž v 37 případech šlo o Čechy. Sedmnáctkrát šlo o účelový sňatek, v 11 případech o účelově přiznané otcovství a v osmi případech to bylo převaděčství přes státní hranice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…