V Česku hrozí útok džihádistů, varuje jasně BIS. A nejen to

01.09.2016 12:23

Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za rok 2015 důrazně varuje, že i v Česku je třeba počítat s potenciální hrozbou teroristického útoku ze strany islámských radikálů. To však není jediná hrozba. Velmi bychom se měli mít na pozoru před neutuchající činností ruských a čínských špionů na našem území.

V Česku hrozí útok džihádistů, varuje jasně BIS. A nejen to
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

„Dramatický vývoj událostí v roce 2015 se negativně promítl do zhoršení bezpečnostní situace členských států EU v schengenském prostoru, včetně ČR. Hlavními událostmi roku byly teroristické útoky v Paříži, které se spolu s veškerými souvisejícími okolnostmi staly hlavním impulsem pro práci všech spolupracujících zpravodajských služeb. BIS se společně s ostatními partnery podílela na mapování pohybu potvrzených, podezřelých i potenciálních útočníků. Prověřování tisíců jmen radikálů vedlo ke zjištění, že v roce 2015 někteří z nich ČR využívali jako jednu z tranzitních zemí na cestě mezi Blízkým východem a západní Evropou. V kontextu dalších informací je zřejmé, že i na území ČR existuje potenciální hrozba teroristického útoku islamistických džihádistů napojených na tzv. Islámský stát (IS), příp. na skupinu Džabha an Nusra,“ píše BIS ve výroční zprávě za rok 2015.

Celou zprávu naleznete zde

Sedm lidí se v loňském roce pokusilo odcestovat z Česka, aby se přidali k teroristům na Blízkém východě.

Bezpečnostní riziko představuje i sílící migrační vlna směřující do Evropy. Sluší se připomenout, že rok 2016 je ve srovnání s předchozím rokem klidnější, byť rozhodně nelze říci, že problém zmizel. Své o tom vědí např. v Itálii, kde se uprchlíci hromadí.

Pozor na Rusko a Čínu

Stranou naší pozornosti by ovšem neměly zůstat ani aktivity ruských a čínských špionů na našem území. V Česku loni nejvýznamněji působily zpravodajské služby Ruska a Číny. Čínské zájmy se soustředily na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice. Rusko loni vedlo hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí, zpravodajci také vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob, informuje ČTK.

Ze zahraničních rozvědek v tuzemsku loni dominovali podobně jako v minulých letech ruští zpravodajci. Podle BIS se snažili oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do českých médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Snažili se také narušovat vnitřní soudržnost a akceschopnost organizací NATO či EU šířením nepravdivých informací, které například vytvářely virtuální hrozbu války.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…