V Česku hrozí útok džihádistů, varuje jasně BIS. A nejen to

01.09.2016 12:23

Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za rok 2015 důrazně varuje, že i v Česku je třeba počítat s potenciální hrozbou teroristického útoku ze strany islámských radikálů. To však není jediná hrozba. Velmi bychom se měli mít na pozoru před neutuchající činností ruských a čínských špionů na našem území.

V Česku hrozí útok džihádistů, varuje jasně BIS. A nejen to
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

„Dramatický vývoj událostí v roce 2015 se negativně promítl do zhoršení bezpečnostní situace členských států EU v schengenském prostoru, včetně ČR. Hlavními událostmi roku byly teroristické útoky v Paříži, které se spolu s veškerými souvisejícími okolnostmi staly hlavním impulsem pro práci všech spolupracujících zpravodajských služeb. BIS se společně s ostatními partnery podílela na mapování pohybu potvrzených, podezřelých i potenciálních útočníků. Prověřování tisíců jmen radikálů vedlo ke zjištění, že v roce 2015 někteří z nich ČR využívali jako jednu z tranzitních zemí na cestě mezi Blízkým východem a západní Evropou. V kontextu dalších informací je zřejmé, že i na území ČR existuje potenciální hrozba teroristického útoku islamistických džihádistů napojených na tzv. Islámský stát (IS), příp. na skupinu Džabha an Nusra,“ píše BIS ve výroční zprávě za rok 2015.

Celou zprávu naleznete zde

Sedm lidí se v loňském roce pokusilo odcestovat z Česka, aby se přidali k teroristům na Blízkém východě.

Bezpečnostní riziko představuje i sílící migrační vlna směřující do Evropy. Sluší se připomenout, že rok 2016 je ve srovnání s předchozím rokem klidnější, byť rozhodně nelze říci, že problém zmizel. Své o tom vědí např. v Itálii, kde se uprchlíci hromadí.

Pozor na Rusko a Čínu

Stranou naší pozornosti by ovšem neměly zůstat ani aktivity ruských a čínských špionů na našem území. V Česku loni nejvýznamněji působily zpravodajské služby Ruska a Číny. Čínské zájmy se soustředily na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice. Rusko loni vedlo hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí, zpravodajci také vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob, informuje ČTK.

Ze zahraničních rozvědek v tuzemsku loni dominovali podobně jako v minulých letech ruští zpravodajci. Podle BIS se snažili oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do českých médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Snažili se také narušovat vnitřní soudržnost a akceschopnost organizací NATO či EU šířením nepravdivých informací, které například vytvářely virtuální hrozbu války.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína! Frustrovaní Češi si vybíjejí nenávist. Svoboda má své hranice, láteřil Pavel Rychetský, vzpomněl Bangu a už to jelo

16:32 Špína! Frustrovaní Češi si vybíjejí nenávist. Svoboda má své hranice, láteřil Pavel Rychetský, vzpomněl Bangu a už to jelo

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský hovořil na konferenci Nenávist na internetu, které se účast…