V Česku začaly třetí volby do Evropského parlamentu

23.05.2014 14:03 | Zprávy

V Česku začaly ve 14:00 v pořadí třetí volby do Evropského parlamentu. Lidé v nich vyberou 21 europoslanců z rekordního počtu 849 kandidátů, které nominovalo 38 uskupení. Volební místnosti budou tradičně otevřeny dnes do 22:00, v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledky ale budou zveřejněny až v neděli hodinu před půlnocí, protože se musí čekat na konec hlasování ve všech zemích Evropské unie.

V Česku začaly třetí volby do Evropského parlamentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

K prvním voličům budou podle zvyku patřit někteří volební lídři a předsedové parlamentních stran včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který má za hodinu hlasovat ve Slavkově u Brna. Nedlouho poté ho má v Praze na Lužinách následovat prezident Miloš Zeman, který se vrací z návštěvy Rumunska a Moldavska.

Svého volebního práva může využít přes osm milionů českých voličů. S ohledem na předešlé volby po roce 1989 je však jisté, že zdaleka ne všichni si cestu k volebním urnám najdou. Volit mohou čeští občané, kteří nejpozději ve druhý den voleb, tedy v sobotu 24. června, dosáhnou 18 let. Vybírat české europoslance mohou také cizinci ze zemí EU, pokud však splnili zákonem požadované náležitosti.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nový americký prezident Trump.“ Atentát a mocné foto. Hotovo. Kalousek a další

10:20 „Nový americký prezident Trump.“ Atentát a mocné foto. Hotovo. Kalousek a další

Na internetu se objevují komentáře, jaký bude mít dopad atentát, který byl na předvolebním mítinku v…