V Dánsku řeší delikátní problém s běženci. Jde o islámskou zvyklost, kterou s evropským právem prostě nesloučíte

12. 2. 2016 19:21

Internetový server Breitbart informuje o snahách dánské vlády oddělovat po příjezdu do země nevěsty v dětském věku od jejich muslimských manželů. Jeden z předních dánských imámů však tvrdí, že by dětské sňatky mělo Dánsko akceptovat.

V Dánsku řeší delikátní problém s běženci. Jde o islámskou zvyklost, kterou s evropským právem prostě nesloučíte
Foto: MV ČR
Popisek: Utečenecký tábor - bývalá věznice - v Drahonicích v Ústeckém kraji.

Do Dánska přichází mnoho muslimských párů, kde je manželka mladší patnácti let. Doposud dánské úřady tuto záležitost tiše tolerovaly, ale s tímto přístupem je nyní konec. Ministryně pro migraci Inger Støjberg přislíbila, že napříště budou úřady dětské nevěsty chránit. Pokud bude muslimská manželka mladší osmnácti let, automaticky bude od svého manžela úřady oddělena. A to i přesto, jak poukazuje Breitbart, že hranice pohlavní vyspělosti v zemi je stanovena na patnáct let.

„Je naprosto nepřijatelné, že v současné době toleruje dánský azylový systém nezletilé manželky žijící se svými partnery, a já jsem vyzvala úřady, aby tomu učinily přítrž,“ uvedla tento týden ministryně. Jak informuje Breitbart, v nejméně jednom případě umožnily úřady kontakt těhotné nezletilé manželky pod dohledem. V mnoha dalších případech však byly úřady uvedeny v omyl stran věku manželky a nesourodé muslimské páry tak mohly žít společně a beztrestně tak porušovat dánské zákony.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Podle dostupných údajů se v dánských azylových centrech nachází osm vdaných manželek v nezletilém věku, které jsou navíc těhotné či již porodily. Vláda nyní avizovala svůj plán deportovat migranty, kteří mají manželky v nezletilém věku a přivedli je do jiného stavu. Přestože postoje veřejnosti a většiny politiků jsou v tomto ohledu jednoznačné, ozývají se v dánském veřejném prostoru také hlasy, které naopak vyzývají k toleranci těchto nesourodých sňatků. 

Veřejnost pobouřil v posledních dnech postoj imáma Oussamy El-Saadiho z mešity v Aarhusu, který vyzval vládu, aby zákony související s uzavíráním sňatků fakticky přizpůsobila potřebám migrantů. „Člověk by se měl podívat na tyto případy z jiného úhlu pohledu. Čelíme mimořádné humanitární situaci a vy se o ty rodiny prostě musíte postarat. Ti lidé jsou sezdáni, a i když je muž mnohdy dvakrát tak starý jako manželka, tak prostě tvoří rodinu. Měli bychom brát v potaz, že se jedná o jinou kulturu. Nemůžeme přece zničit existující rodinný život,“ řekl imám v rozhovoru pro deník Metroxpress.

Podle imáma navíc svatby v takto brzkém věku mohou dívkám naopak zajistit bezpečnější budoucnost. „V uprchlických táborech často dochází k násilnostem a podmínky pro ženy tam nejsou úplně ideální. Pokud se vaše dcera brzy vdá, může to dát jí i celé rodině větší pocit bezpečí,“ konstatoval imám, který by však dle svých slov vlastní dceru před dovršením osmnácti let neprovdal. Jak dodává Breitbart, zatím nejmladší nevěstě žádající v Dánsku o azyl bylo čtrnáct let. Ale v Norsku se již setkaly úřady i s případem jedenáctileté nevěsty. Většina těchto dívek pochází ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…