V Doněcku vyhlásili separatisté nezávislou republiku. V Německu si všimli Zemana

07.04.2014 13:01

Východ Ukrajiny se chystá na odtržení. Proruští separatisté v Doněcku vyhlásili Nezávislou doněckou lidovou republiku. Vyplývá to z videa zveřejněného na YouTube. Už se také připravuje referendum o připojení k Ruské federaci.

V Doněcku vyhlásili separatisté nezávislou republiku. V Německu si všimli Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny

Vládní budovy v Doněcku obsadili separatisté a vyvěsili na ně vlajky. Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk to označil za akce radikálů, které řídí zahraniční vlády. Znovu vyslovil obavu z ruské invaze. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

V Doněcku by se 11. května mělo uskutečnit referendum o připojení Nezávislé doněcké lidové republiky k Rusku. Separatisté už požádali o vyslání ruských mírových jednotek.

„Všem je naprosto jasné, že se naplňuje protiukrajinský plán. Plán destabilizace situace, plán vedoucí k tomu, aby cizí vojska překročila hranici a obsadila ukrajinské území. Nedopustíme to," prohlásil premiér Jaceňuk na úvod zasedání vlády.

V okamžiku, kdy Rusko vstoupí na východ Ukrajiny, přestává legrace

Český prezident Miloš Zeman o víkendu v pořadu Hovory z Lán prohlásil, že „v okamžiku, kdy by se Rusko rozhodlo rozšířit svoji teritoriální expanzi na východ Ukrajiny, přestává legrace, protože tím se spouští řetězová reakce".

Zeman dodal, že by se v takovém případě přimlouval pro co nejostřejší sankce ze strany Evropské unie a možná i pro vstup vojsk NATO na ukrajinské území. Česká hlava státu podotkla, že patří k těm, kteří se snaží připojení Krymu k Rusku pochopit. „Jednak z toho důvodu, že tam bylo to hloupé Chruščovovo rozhodnutí z roku 1954, jak víte, Krym k Ukrajině nikdy nepatřil, a jednak proto, že evidentně si většina obyvatelstva toto připojení přála," řekl Zeman.

Prohlášení Zemana zaznamenala německá média. Nejčtenější zpravodajský server Spiegel Online v titulku napsal: „Český prezident hrozí Rusku zásahem NATO."

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…