V Gruzii byl prezidentem, musel utéct. Uchýlil se na Ukrajinu, a teď chce vládnout i tam...

5. 11. 2015 17:36

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakšvili, jenž dnes vládne v ukrajinské Oděse, oznámil, že je připraven stát se premiérem Ukrajiny a bránit tuto zemi před Ruskem. Zprávu o tom přinesl server Politico.eu. Saakašvili se ostře vymezil proti stávajícímu premiérovi Arseniji Jaceňukovi. Naslouchá prý stínové vládě, která hájí jen své obchodní zájmy, ne zájmy Ukrajinců.

V Gruzii byl prezidentem, musel utéct. Uchýlil se na Ukrajinu, a teď chce vládnout i tam...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

„Rád bych se zúčastnil významných změn a reforem. V jakékoli funkci budu moci pomoct, udělám to," sdělil Saakašvili na dotaz, zda by se chtěl ujmout funkce premiéra. Ukrajinu vnímá jako val proti rozpínavosti Ruska. Kdyby tento val padl, Gruzii či pobaltské státy nic neochrání. Takto mluví muž, na něhož je dnes v Gruzii vydán zatykač. Na podporu Saakašviliho  se zrodila také petice, která žádá, aby se stal premiérem Ukrajiny, obsahuje už na 30 tisíc podpisů. Naproti tomu jiní ukrajinští politici ztrácí důvěru svých lidí, jak ukázaly nedávné regionální volby, v nichž se často starosty stali lidé, kteří se netají proruskou orientací.

Celý článek v angličtině najdete zde.

Saakašvili zdůraznil, že nikdy nesnil o tom, že se stane ukrajinským premiérem. Nechce prý mít nic společného s oligarchy. Chce být vnímán jen jako politik reformátor. Následně vyplísnil současného premiéra Arsenije Jaceňuka, který se odmítal zapojit do voleb, čímž ukázal, že nestojí o to, aby voliči zhodnotili jeho práci. Jaceňuka dokonce obvinil, že obchází vlastní ministry a naslouchá jakési stínové vládě, která zohledňuje především své obchodní zájmy.

Saakašvili také zdůraznil, že se cítí být spjat s děním na Ukrajině a rozhodně nehodlá opouštět loď a plavat zpátky do Gruzie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…