V Havlíčkově Brodě mají o koalici jasno, jinde na Vysočině zatím vyjednávají

17.10.2014 15:36

Z největších radnic na Vysočině zatím uzavřeli dohodu o obsazení míst ve vedení města po následující čtyři roky jen v Havlíčkově Brodě. K dosavadní pětičlenné radniční koalici ODS, lidovců, TOP 09 a dalších dvou sdružení se přidá ČSSD, která byla minulé volební období v opozici. Do vedení se nedostali komunisté, kteří v tomto městě těsně zvítězili. V dalších velkých městech, včetně krajské Jihlavy, by podle ankety ČTK mohlo být o koalici jasno během příštího týdne.

V Havlíčkově Brodě mají o koalici jasno, jinde na Vysočině zatím vyjednávají
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zápis do pamětní knihy kraje Vysočina

V Jihlavě je z povolebních vyjednávání zřejmé, že tam nevznikne takzvaná vládní koalice složená z ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Většina stran také odmítla spolupráci s KSČM. Komunální volby v Jihlavě vyhrálo hnutí ANO. V 37členném zastupitelstvu má osm mandátů stejně jako druhá ČSSD. Třetí KSČM získala šest křesel, o jedno méně má ODS. Po čtyřech křeslech má KDU-ČSL a uskupení Forum Jihlava, v zastupitelstvu jsou také dva členové TOP 09.

Proběhla zahřívací kola, ale naostro se začne jednat asi až příští týden,“ řekl Radek Popelka, lídr ANO. Jihlavští sociální demokraté předloží v pondělí k posouzení možné varianty koaliční spolupráce městskému výboru ČSSD. „Dohodneme se, se kterými subjekty budeme počítat a které oslovíme,“ uvedl člen vyjednávacího týmu ČSSD Vratislav Výborný.

Jednání v mnoha dalších městech ještě nemají výsledek

V Třebíči ztěžuje povolební vyjednávání fakt, že z deseti subjektů v zastupitelstvu jich šest získalo shodně po třech mandátech. Vítězem voleb je se čtyřmi zastupiteli KSČM. „Je pořád mnoho možností ve hře, ale žádná úplně nevychází,“ řekl lidovec Pavel Janata. KDU-ČSL má tři mandáty. Podle vyjádření jiných zastupitelů je možné i pokračování na základech končící radniční koalice rozšířené o další členy, ale asi bez ČSSD a zřejmě také bez komunistů, kteří volby ve městě vyhráli. Radnici v Třebíči v uplynulém období vedla čtyři sdružení nezávislých kandidátů spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými.

„Je to jedna z variant, navázat na to, co tady bylo, ale samozřejmě to není varianta jediná,“ uvedl třebíčský místostarosta Pavel Pacal, lídr Pro Třebíč. Pacal teď dostal od voličů nejvíc hlasů, jeho sdružení má ale také jen tři mandáty. Pacal by byl rád, kdyby byla nějaká dohoda o dalším fungování města na stole do konce příštího týdne.

Na žďárské radnici v uplynulém volením období vládla velká koalice ČSSD a ODS, kterou doplnila TOP 09. Nynější vítěz voleb, sdružení Žďár - živé město, by chtěl mít o možné koalici zhruba jasno do konce týdne. Sdružení získalo šest zastupitelů. Stejně jako druhá ČSSD. Lídr hnutí ANO se třemi mandáty Radek Zlesák uvedl, že ANO má zájem vstoupit s vítězným sdružením a dalšími stranami do takové koalice, která přinese výměnu vedení města.

Naplno pokračují vyjednávání také v Pelhřimově, kde vítězná ČSSD získala čtyři mandáty. Stejně jako druhá ODS. Podle některých vyjednavačů je ve hře i koalice těchto dvou nejsilnějších stran doplněná dvěma dalšími stranami. „Myslím si, že bychom mohli zůstat na radnici, uvidíme. Jednání probíhají. Snad budeme vědět po víkendu víc,“ reagoval místostarosta za ODS Ladislav Med. František Kučera z ČSSD k tomu pouze řekl, že jednání probíhají. Pelhřimovu dosud vládla koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…