V Izraeli to vře. Palestinci se obviňují z násilí se Židy. Ti infiltrují palestinské demonstranty

24. 10. 2015 20:41

Hodně práce má v posledních týdnech elitní jednotka izraelské armády, která si říká Duvdevan. Při nepokojích se totiž její maskovaní agenti vmísí do davu Palestinců a ve chvílích, kdy se násilí blíží k vrcholu, začnou členové Duvdevanu zatýkat.

V Izraeli to vře. Palestinci se obviňují z násilí se Židy. Ti infiltrují palestinské demonstranty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele
reklama

Jednotka byla viděna například začátkem října, poté, co agentury AP a AFP zveřejnily drsné záběry z palestinských protestů u přechodu Bejt El na Západním břehu, který se nachází asi půl hodiny cesty od Jeruzaléma. Tehdy se totiž mezi palestinskými mladíky pohybovalo i několik statných mužů v dresech Barcelony či francouzského národního týmu, kteří měli přes obličej uvázanou palestinu, tedy šátek typický pro arabské muže.

Jak uvedli svědci, nejprve tito muži napadali izraelské jednotky a na vojáky házeli kameny, ale po čase se v davu otočili proti demonstrujícím Palestincům, které začali zatýkat. A rozhodně prý nebyli milí, ležícího mladíka se například nezdráhali z bezprostřední blízkosti střelit do nohy a další klidně zkopat. K nim se přidali i uniformovaní izraelští policisté a celkem tři lidi se jim povedlo zatknout.

Z davu Palestinců se pak mělo ozvat podle informací serveru iDnes „musta ‘arib, musta ‘arib“, čímž Arabové označují izraelské jednotky, které se mezi ně dostanou.

Ještě nedávno byla jednotka utajována

Izraelská armáda dříve existenci skupiny tajila, ale teď se jejími úspěchy veřejně chlubí. Mluvčí Izraelských ozbrojených sil (IDF) Peter Lerner například video z výše uvedeného zveřejnil i na svém twitterovém účtu.

Duvdevan je považovaný za jednu z nejúspěšnějších protiteroristických jednotek. Aby se její příslušníci úspěšně infiltrovali do palestinské komunity, podstupují speciální sedmiměsíční trénink.

Na webu Jerusalem Post se pak svěřil i cvičící velitel této skupiny. „Dvě nejdůležitější věci, které u vojáků hledám, jsou odhodlání a bojovnost. Jdou za svým cílem, dokud ho nedosáhnou,“ řekl o skupině, která týdně absolvuje 180 hodin izraelského bojového umění Krav maga zaměřeného na odzbrojení nepřítele. „Učíme je, jak použít své ruce a nohy jako zbraň a dostat nepřítele co nejrychleji s minimálním počtem úderů zaměřených na slabá místa. Musejí se vypořádat s teroristy, kteří na ně budou útočit s nožem nebo zbraní,“ dodal s tím, že je učí i jazyku, aby členové jednotky řádně splynuli s davem.

Členové Duvdevanu mají prý v armádě zvláštní postavení a při operacích i daleko větší svobodu. Účastní se zatýkání, razií a útoků na Palestince a podílejí se na vraždách vybraných cílů, únosech a řadě vojenských operací v městské zástavbě. Zároveň ale Duvdevan není jedinou jednotkou v bezpečnostních složkách židovského státu.

Zastavte násilí, vyzval Netanjahu společně s americkým ministrem zahraničí

Izraelem v posledních dnech cloumá nečekaná vlna násilí. Z pokračující okupace jsou dlouhodobě nespokojení Palestinci, z nichž mnozí už ani nepamatují, jaká byla situace, když násilí eskalovalo naposledy. Podle některých analytiků mají jako záminku to, že Židé netolerují nařízení duchovních a chodí se modlit na posvátnou Chrámovou horu ve východním Jeruzalémě. Prý se navíc šíří zvěsti o tom, že Chrámová hora přijde o svůj status.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to ale popírá a za celou situaci podle něj může palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který na Izrael násilí svádí. „Není pochyb o tom, že tato vlna útoků je poháněna podněcováním, za kterým stojí Hamás, Islámské hnutí v Izraeli, ale bohužel musím říci, i prezident Abbás a palestinská samospráva,“ prohlásil Netanjahu, podle něhož je načase, aby mezinárodní společenství Abbásovi jasně řeklo, že nemá o Izraeli šířit lži.

Společně s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym pak izraelský premiér vyzval na jednání v Berlíně k okamžitému ukončení násilí, od jehož začátku zahynulo podle informací al-Džazíry na území Izraele osm Izraelců a nejméně dvaapadesát Palestinců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…