V Kolíně nad Rýnem protestovala Pegida. Policie musela nasadit vodní děla

09.01.2016 17:38

V Kolíně nad Rýnem se druhou letošní sobotu sešly stovky stoupenců protiimigrantského hnutí Pegida, kteří zde demonstrují proti přistěhovalcům, vládě Angely Merkelové a silvestrovským útokům proti ženám v německých městech. Kromě nich se ve městě ukázali ale i zastánci uprchlíků a na pořádek dohlížející policie proti demonstrantům neváhala nasadit i vodní děla.

V Kolíně nad Rýnem protestovala Pegida. Policie musela nasadit vodní děla
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pochod radikálů v Ostravě

V ulicích Kolína nad Rýnem je kvůli ohlášeným protestům asi 1 700 policistů, kteří dohlížejí na pořádek ve městě. Kromě stoupenců hnutí Pegida, kteří původně plánovali projít městem v doprovodu členů pravicové strany Pro Kolín, totiž svolali své protesty také odpůrci Pegidy.

Jak uvádí server iDnes.cz s odkazem na server Der Spiegel, několik stovek krajně pravicových extremistů se kolem poledne sešlo u hlavního železničního nádraží, přičemž asi 450 z nich do města dorazilo z Porúří. Podle některých údajných svědků měli stoupenci Pegidy házet na dohlížející policisty láhve a petardy, pročež je strážci zákona varovali, že nasadí vodní děla. Hlavním úkolem policie bylo oddělit oba demonstrující tábory.

Podle serveru Deutsche Welle požadují sympatizanti Pegidy odstoupení kancléřky Angely Merkelové. Jelikož se ale odpoledne situace vyostřila, musela prý policie proti rozvášněnému davu demonstrantů použít vodní děla. Situace se prý nicméně už uklidnila, a protesty tak pokračují za stálého dohledu policie.

Přes dvě stě napadených žen a jednatřicet pachatelů

Už dopoledne ve městě protestovalo několik stovek žen, které se sešly před městskou katedrálou, kde se během silvestrovské noci odehrálo nejvíce útoků na ně. Nad hlavami ženy držely transparenty s nápisy typu „Ne znamená ne. To jsou naše zákony. Držte se od nás dál“. Dav žen, který se svolal přes internet, nicméně demonstroval i proti rasismu a žádal, aby lidé útoky nepoužívali jako oporu a spouštěč xenofobních nálad.

Po útocích, o kterých již PL čtenáře informovaly, se zatím policii přihlásilo přes 200 lidí, kteří byli terčem silvestrovských ataků v okolí nádraží a katedrály v centru Kolína nad Rýnem. V souvislosti s incidenty identifikovali muži zákona jednatřicet pachatelů, přičemž osm z nich pocházelo z Maroka, pět z Íránu a čtyři ze Sýrie. Nacházeli se však mezi nimi muži německého, srbského či amerického občanství. Jak uvedlo ve svém vyjádření ministerstvo vnitra, bylo mezi útočníky rovněž 18 žadatelů o azyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…