V Plzni to bude ještě zamotané. Na mandáty vyhrály tři strany, začala první jednání

12. 10. 2014 21:23

Strany, které uspěly ve volbách v Plzni, zatím spíše navazují kontakty, vyjednávání o povolebních koalicích ale ještě nezačala. Vítězná ANO, která o desetiny procenta porazila ODS, se chce v prvním kole setkat se zástupci všech stran, v druhém s potenciálními partnery. Dosavadní koaliční partneři ODS a ČSSD, které mají stejně jako ANO po deseti mandátech, chtějí zatím především upřít síly k druhému kolu senátních voleb. V něm se za týden utkají v Plzni právě kandidáti obou stran.

V Plzni to bude ještě zamotané. Na mandáty vyhrály tři strany, začala první jednání
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Do sedmačtyřicetičlenného zastupitelstva se dostalo sedm stran, kromě vítězné trojice ještě TOP 09 a KSČM s pěti křesly, Občané patrioti se čtyřmi a KDU-ČSL se třemi mandáty. K utvoření koalice nebude jako dosud stačit dvoučlenná koalice.

První povolební setkávání stran zvolených do zastupitelstva připustil i lídr ČSSD

Lídr vítězné ANO, poslanec Pavel Šrámek řekl, že se zástupci některých stran se už sešel. Nechtěl ale zatím uvést, s kterými. "Chceme se potkat se všemi, abychom v prvním kole mluvili o průniku témat, o tezích. V druhém kole se budeme bavit s potenciálními partnery," řekl. První kolo setkání by chtěl uzavřít nejpozději v pondělí. Komu by dal přednost, Šrámek neřekl.

První povolební setkávání stran zvolených do zastupitelstva připustil i lídr ČSSD Martin Zrzavecký. "Nějaká úvodní jednání v tyto dny proběhnout mohou, ale nejdůležitější je pro nás nyní podpořit našeho senátního kandidáta do druhého kola voleb," řekl. Voliči podle něj rozdali stejné karty třem rovnocenným hráčům. "Pravděpodobně se budou domlouvat dva z nich a hledat doplnění pro rozumné vládnutí, nebo se mohou teoreticky domlouvat i tři nejsilnější," řekl. Jako jedna z variant by mohla přidat v úvahu i dosavadní koalice ODS a ČSSD doplněná o další stranu. Pokud by měla Plzeň kopírovat vládní koalici, hlasy ANO, ČSSD a KDU-ČSL by nestačily k nadpoloviční většině v zastupitelstvu a strany by musely do partnerství přijmout ještě někoho. "Uvidíme, preferenci nemám žádnou," dodal Zrzavecký.

Konkrétní nechtěl být o povolebním vyjednávání ani primátor Martin Baxa, jehož ODS měla v Plzni posledních 20 let primátora a její konečný úspěch byl ve městě překvapením. I občanští demokraté se podle Baxy chtějí nyní především zaměřit na podporu svého kandidáta v senátních volbách.

Volby v Plzni vyhrála ANO s 17,9 procenta hlasů těsně následovaná ODS se 17,55 procenta hlasů. Třetí skončila ČSSD, které dalo hlas 16,45 procenta voličů. Voleb se v Plzni účastnilo 33,73 procenta voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…