V Politickém spektru ČT se řešil „zku*vený zákon“. Vandas z DSSS ukázal na Babiše

08.11.2014 17:02

Václav Srb z Koruny České, Tomáš Vandas z DSSS a Petr Havlík z uskupení Občané.cz v Politickém spektru ČT24 debatovali o zákoně, který prezident Zeman označil za zku*vený, tedy o zákoně služebním. A vzácně se shodovali na tom, že to není zákon příliš povedený. Došlo i na slova o defenestraci dnešní politické garnitury.

V Politickém spektru ČT se řešil „zku*vený zákon“. Vandas z DSSS ukázal na Babiše
Foto: DSSS
Popisek: Tomáš Vandas, předseda DSSS
reklama

„Služební zákon je šitý na míru nejmocnějšímu muži v politice, což je bezesporu pan Babiš,“ zdůraznil v pořadu Vandas. Tímto zákonem jsme prý také řekli, že nám přestali vadit StBácké praktiky, neboť ministři a jejich političtí náměstci nebudou napříště potřebovat negativní lustrační osvědčení.

Havlík s ním v zásadě souhlasil, vzpomněl navíc na slova, která pronesl římský myslitel Seneca: „To, co ti nezakazuje zákon, ti zakazuje stud.“ Dnešní politici se ale podle toho nechovají. A média jim nepřipomínají, v čem selhávají. Média by se podle Havlíka měla prezidenta např. zeptat, zda si přeje, abychom byli napůl ruskou a napůl čínskou kolonií.

Podle Srba by mohl kvalitu služebního zákona garantovat člověk, který by stál nad politickými stranami, v jeho podání nejlépe panovník. Úředníkům by prý bylo více stydno a více by se zdráhali porušit etické normy, kdyby skládali slib do rukou panovníka, který by ve svém úřadě zůstával podstatně déle, než po standardní čtyřleté politické období.

Totální defenestrace

Vandas následně v obecné rovině poznamenal, že se čeští občané chovají jako ovce a nechtějí politiky popohnat k odpovědnosti za korupční kauzy z posledních dvaceti pěti let. A znovu, další diskutující s ním souhlasili. Havlík poukázal např. na podivné praktiky ČEZu, který je polostátní firmou, která se však zodpovídat občanům a hájí se obchodním tajemstvím. I to by se podle Havlíka mělo změnit.

"V pátek 7. listopadu prezident podal stížnost k Ústavnímu soudu ČR ve věci služebního zákona, ale lékem na tuto společnost by byla totální defenestrace politické garnitury,“ shrnul svůj postoj lídr DSSS. Srb se tu ale postavil do opozice. Občané se nesmí smiřovat se stavem věcí a musí se pokusit maximálním způsobem využít všech možností i stávajícího služebního zákona, aby kultivovali politickou scénu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…