V Polsku strhávají pomníky Rudé armády. To už je moc, protestuje ředitel Terezínské iniciativy

08.05.2022 13:45 | Zprávy

V důsledku rusko-ukrajinského konfliktu – a vzhledem k zítřejšímu Dni vítězství, slavenému 9. května v Rusku a v některých dalších zemích na počest ukončení druhé světové války – v sousedním Polsku strhávají pomníky Rudé armády. Ředitele Terezínské iniciativy Tomáše Krause to mrzí, doufá, že k něčemu podobnému se neuchýlíme v Česku. V rozhovoru pro Seznam Zprávy konstatoval, že to by bylo „za hranou“.

V Polsku strhávají pomníky Rudé armády. To už je moc, protestuje  ředitel Terezínské iniciativy
Foto: archív autora
Popisek: Rudá armáda, foto: 4.

Strhávání památníků Rudé armády v Polsku nevnímá Kraus vůbec v pozitivním slova smyslu. „Vím, že někde památníky nejsou na adekvátním místě, byly tam instalovány za komunistického režimu úplně blbě a bez logiky. Názorný příklad je bývalá socha maršála Koněva na Praze 6. To je naprostý nesmysl. S tím místem neměl nic společného. Když, tak bych ji dal na frontovou linii, kde se bitva odehrála, ale proč by měla stát v Dejvicích?“ ptá se.

  • Celý rozhovor najdete ZDE

„Musíme odlišovat fakta a emoce. Byl jsem velkým příznivcem Davida Černého, když nabarvil tank na růžovo. To je ono, takto se k tomu má přistupovat. Jsme si vědomi toho, co se tady událo, ale v našem českém prostředí si z toho dokážeme udělat alespoň legraci. Naše mentalita je ale trochu jiná než v Polsku, tam prostor pro legraci až tak není a berou ty věci vážněji,“ míní Kraus.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Evropská unie si z našich peněz dělá bankomat

Souhlasím s tím, co tvrdíte, bohužel situace u nás je podle mě stejná. Stát podle mě není dobrý hospodář a nač u nás potřebujeme tolik politiků za takové peníze? Vždyť o řadě z vás není ani slyšet a řada z vás si práce poslance plete s cestovkou. Nebo to tak podle vás není?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavský srovnal český důchod s ruským. Lidé zuří

21:40 Lipavský srovnal český důchod s ruským. Lidé zuří

Patříme na Východ, nebo na Západ? Ministr zahraničí ČR Jan Lipavský vyvolal svým příspěvkem na sociá…