V Řecku je moc zle. Na ostrovy dorazila silná migrační vlna, situace je prý nezvladatelná

31. 7. 2016 19:45

Úřady na řeckých ostrovech v Egejském moři bijí na poplach. Množství migrantů, které teď míří na ostrovy, se už teď jeví jako nezvladatelné. Řekové se navíc děsí toho, zda Turecko po údajném nepovedeném vojenském puči dodrží dosavadní dohody s EU o uprchlících a neotevře stavidla valící se lidské vlně. Varovnou zprávu přináší server britského deníku The Guardian.

V Řecku je moc zle. Na ostrovy dorazila silná migrační vlna, situace je prý nezvladatelná
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Dne 15. června došlo v Turecku k nepovedenému pokusu o puč, který prezident Recep Tayyip Erdogan s podporou tureckých občanů potlačil. A spustil vlnu čistek nejen v armádě. Možná i proto se teď Turecko tolik nevěnuje uprchlické krizi a Řekové tento fakt už začínají významně pociťovat.

„Řecká vláda oznámila, že jen za včerejšek (pátek), bylo na ostrově Lesbos a na dalších ostrovech zapsáno 9420 uprchlíků – mužů, žen a dětí. Guvernérka severní Egejské oblasti Christiana Kalogirou vyhlásila poplach a oznámila, že je třeba urychleně přijmout opatření ke zmražení sílících migračních toků,“ píše server.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve vyjádření pro rakouský deník Kurier konstatoval, že má obavy o to, zda Turecko po neúspěšném puči dodrží svou část dohody s EU. Prezident Erdogan dal ostatně nejednou najevo, že by tuto dohodu rád hodil do koše. Vzájemné vztahy Turecka a EU navíc komplikuje fakt, že po nepovedeném puči přiletělo do Řecka osm tureckých důstojníků a hledají v této zemi ochranu. Turecký velvyslanec v Řecku vládu v Athénách neprodleně vyzval, aby byli turečtí vojíci vydáni zpět do Turecka.

Řecký premiér Alexis Tsipras teď musí řešit velké dilema. Musí mít na mysli nejen dohodu s Tureckem o uprchlících, ale také prozatím slibná jednání o situaci na Kypru s tureckou stranou. Případné nevydání tureckých důstojníků by mohlo všechny nadějné rozhovory zhatit. Podle deníku The Guardian však také bude záležet na tom, zda se turecký prezident Erdogan skutečně zasadí o obnovení trestu smrti, jak slibuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…