V Rusku vládne zoo politika, tam se podle právních zásad nehraje. Byli jsme na debatě Pitharta, Pánka a zahraničních hvězd pod Havlovým portrétem

30.05.2015 7:56

REPORTÁŽ Současné krize mohou přispět k větší integraci Evropy, k silnějšímu stanovisku. Prohlásil optimisticky šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Stalo se na druhé pražské konferenci Václav Havel Evropské dialogy 2015, která probíhá v Centru současného umění DOX. Debatují v něm intelektuálové takřka z celé Evropy.

V Rusku vládne zoo politika, tam se podle právních zásad nehraje. Byli jsme na debatě Pitharta, Pánka a zahraničních hvězd pod Havlovým portrétem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Druhá pražská konference s názvem Václav Havel Evropské dialogy 2015

„Východní partnerství nepochopilo, jak postsovětský prostor funguje. Rusové říkají, že zákon je jen pro nepřátele a přátelé mohou vše,“ podotkl při konferenci britský publicista a expert na východní politiku Andrew Wilson. První den pražské konference Václav Havel Evropské dialogy 2015, které se zúčastnilo nespočet vůdčích intelektuálů z celé Evropy, byl v plném proudu. ParlamentníListy.cz byly při tom.

Ježíšova armáda

Podle Wilsona Evropa neví, co bylo dříve, jestli vejce, anebo slepice, a proto vede tak nejasnou politiku. „Španělé bojují na Donbase, aby odčinili svou občanskou válku. Je to nebezpečné jako mínění, že za všechno může Washington,“ řekl v konferenčním sále Centra současného umění DOX v Praze. Druhého panelu konference se ale kromě něj zúčastnili i mluvčí ze států, které mají s Ruskem vlastní nepříjemné zkušenosti.

„Západ má obavy z islámského fundamentalismu, ale už méně z toho ruského. Provokativně ho nazývám ortodoxním džihádem. Na Donbase bojuje hodně donských kozáků, kteří si myslí, že jsou Ježíšovou armádou. Evropa se stará o to, aby nikdo neprohrál. V Rusku ale vládne zvířecí politika, jakási zoo politika. Evropa klade důraz na transformaci práva, ale to samo o sobě nic nezmění. Rusko podle zásad práva nehraje. Rusko ztrácí na atraktivitě, a tak dělá hlavní filozofii z toho, že stojí proti Západu,“ zmínil ukrajinský filozof a esejista Volodymyr Jermolenko s tím, že Euromajdan byl metaforou, kdy se logika dávání postavila tvrdě proti oligarchické logice braní.

Gruzie a Moldávie

„Pro Gruzínce je Evropa symbolem stability a alternativy proti tomu, co nabízejí Rusové. Rusko je korupce a žádná vláda práva. Komunistická ideologie zanikla, ale u vesla jsou stejné elity. Gruzínci chtějí být Evropany. Lidé u nás ale přestávají věřit, že by je Evropa podporovala. Nedošlo k odstarění víz, a tak si lidé myslí, že o ně EU nestojí,“ sdělil o náladách v Gruzii tamní exministr pro evropskou integraci Tornike Gordadze, jenž má i francouzský pas. Také si postěžoval, že sami Evropané nevnímají EU koherentně. Třeba ve Francii jsou prý evropské myšlenky nepopulární a byrokraté nejsou schopni vysvětlit přednosti sjednocené Evropy.

Jeho moldavský protějšek, exministr Julian Groza, se zase svěřil s poznatky ze své země: „EU je unavená například ekonomickou krizí, a tak bere východní partnerství na lehkou váhu. Jsme rádi, že můžeme cestovat od Lisabonu po Vladivostok bez víz, ale po posledních volbách je jasné, že u nás ztrácejí evropské myšlenky na sympatiích. Máme v zemi velkou ruskou menšinu a starší lidé sledují hlavně ruskou televizi. I když vyhrály proevropské strany, socialisté používali plakát s Putinem a dostali se na pětadvacet procent.“ Právě tyto dvě země mají velké zkušenosti s ruskou expanzí. Ruská armáda operuje v moldavském Podněsteří, ale i v gruzínské Abcházii a Jižní Osetii.

Pánek a Pithart

Podle šéfa organizace Člověk v tísni Šimona Pánka musíme být připraveni bránit naše hodnoty. „Jsem optimistický, krize mohou přispět k silnější integraci v rámci Evropské unie, k silnějšímu stanovisku,“ dodal s tím, že je nadějné, jak Německo tlačí Vladimira Putina, aby udržoval určité hranice, což by se v minulosti nestalo. Jak sdělil jeden ze zakladatelů iniciativy Regenerace Evropy, Moritz Hartmann, z průzkumu v Berlíně a Londýně vyplývá, že Evropa při vysvětlování svých nadnárodních hodnot selhala a měla by opět vybudovat mezigenerační mosty.

Jeden z posluchačů diskuse podotkl, že v Evropě žije směska lidí, kteří jsou organizováni třeba na úrovni klanů, ale i na úrovni high-tech společenství. Spotřební společnost prý zabíjí hodnoty a elity ji nejsou schopné oslovit. Jak prohlásil bývalý předseda českého Senátu Petr Pithart, je třeba najít někoho, kdo by dokázal oslovit evropskou společnost. Najít pár charismatických osobností. „Jsme v knihovně Václava Havla, takže můžeme v tomto směru vzpomínat,“ dodal. Evropská identita se podle něj zrodí z příběhu. Ten nesmí být až moc silný, aby to Evropu nezničilo, ale zase musí být natolik silný, abychom si my, Evropané, uvědomili, co jsme schopni obětovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…