Nyní osmasedmdesátiletý důchodce z Batumi patřil k nemnoha občanům Sovětského svazu, kteří se veřejně postavili proti vpádu „bratrských vojsk" v noci z 20. na 21. srpna 1968. V Gruzii byl podle dochovaných záznamů jediný. „Bolelo mě srdce z toho, co se děje rukama mého státu," zdůvodnil Cincadze svůj krok.
O invazi se prý dozvěděl hned v srpnu 1968 ze sovětského tisku a věděl i o protestu „osmi statečných" v čele s Natalijí Gorbaněvskou na Rudém náměstí v Moskvě. Vliv na něj ale prý neměl a jednal ze své vlastní vůle. „Nikdy jsem nepatřil do žádného politického uskupení. Nezajímalo mě, kdo o tom co povídá nebo píše. Chtěl jsem hlavně vyjádřit svůj názor," tvrdí.
Po návštěvě západního Německa napsal Kosyginovi dopis
Cincadzeho „odboj" začal už v roce 1967. O rok dříve navštívil tehdejší pracovník strojírenského závodu v Batumi s gruzínskou delegací západní Německo a na vlastní oči se mohl přesvědčit o rozdílech mezi komunistickým SSSR a Západem. Po návratu sepsal obsáhlý dopis tehdejšímu sovětskému premiérovi Alexeji Kosyginovi, v němž shrnul své názory na budování Sovětského svazu. Jeho kopii poslal také do redakce deníku Pravda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk