V britském listu se objevila zpráva. Mayová prý dostala tuto nabídku ohledně brexitu

24.03.2019 11:20

Podle informací britské BBC teď část poslanců z konzervativní strany své předsedkyni a premiérce Therese Mayové nabízí, že pro její dohodu zvednou ruku, pokud sama premiérka definitivně zmizí ze scény.

V britském listu se objevila zpráva. Mayová prý dostala tuto nabídku ohledně brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Od ledna je zřejmé, že britská premiérka Theresa Mayová nemá dostatečnou kontrolu nad tím, co se děje v parlamentu ostrovního království. Na počátku roku část jejích poslanců odmítla podpořit brexitovou dohodu, kterou jako předsedkyně vlády vyjednala s EU. Utrpěla ostudnou porážku, která se o pár týdnů později ještě jednou zopakovala.

Současně však poslanci britské premiérce řekli, že nestojí o odchod z EU bez dohody. Původně se předpokládalo, že Britové opustí EU 29. března. Navzdory tomu, že od hlasování o brexitu uběhly takřka tři roky, však Mayová nedokázala s EU dospět k dohodě o odchodu, kterou by podpořili její vlastní zákonodárci, takže termín odchodu se odkládá.

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21707 lidí
Nedělní list The Sunday Times tvrdí, že část vlády tlačí na Mayovou, aby odešla z funkce a nechala úřadovat nějakého dočasného předsedu vlády, který bude s EU vyjednávat lépe než ona a v Konzervativní straně připraví sjezd, kde bude zvolen nový lídr.

Na stole je však prý ještě jedna varianta. Konzervativní poslance údajně své premiérce slibují, že v parlamentu podpoří to, co vyjednala, pokud slíbí, že se do dalších jednání o brexitu už nebude plést.

Úřad premiérky označil uveřejněné informace za spekulace, k nimž není třeba se vyjadřovat.

Podle BBC je teď na stole několik možností, co se stane dál. Stále prý existuje možnost, že brexit bude zrušen a Velká Británie v EU zůstane. Může také dojít k vypsání dalšího referenda. Třetí varianta předpokládá, že Británie sice nebude plnohodnotným členem EU, ale zůstane v celní unii. Velká Británie však také může spolupracovat s EU na základě volnější dohody po kanadském vzoru. A nakonec ještě stále nelze vyloučit, že Velká Británie EU opustí zcela bez dohody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…