V devíti obcích začnou s komunálními volbami místní referenda

05.10.2018 6:23

V devíti městech a obcích začnou spolu s komunálními volbami i referenda o místních záležitostech. Dnes odpoledne a v sobotu do 14:00 o nich budou hlasovat obyvatelé Liberce, Hronova, Poděbrad, Nového Města nad Metují, Temelína, Trubína, Zdib u Prahy, Velkého Beranova a brněnské městské části Nový Lískovec.

V devíti obcích začnou s komunálními volbami místní referenda
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Setkání v Liberci

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů. Jde-li o místní referendum, v němž se rozhoduje o oddělení části obce nebo o sloučení obcí anebo o připojení obce k jiné obci, je rozhodnutí přijato, jestliže pro ně hlasovala nadpoloviční většina oprávněných voličů.

Právě lidé v Trubíně na Berounsku by se nyní měli vyslovit k tomu, zda se má jejich obec připojit k sousednímu Královu Dvoru. Další referenda ve Středočeském kraji se budou konat v Poděbradech na Nymbursku a ve Zdibech u Prahy. Obyvatelé Poděbrad se vyjádří ke stavbě bazénu, Zdibští ke stavbě logistického centra.

Obyvatelé Liberce budou v referendu rozhodovat mimo jiné o koupi zámku nebo MHD zdarma pro děti a seniory. V Královéhradeckém kraji budou lidé v Novém městě nad Metují rozhodovat o vedení tranzitní a nákladní dopravy a v Hronově o výstavbě nového městského úřadu a prodeji městského majetku. Ve Velkém Beranově na Jihlavsku se referendum týká průmyslové výstavby, v Temelíně na Českobudějovicku výstavby zimního stadionu a v brněnské městské části Nový Lískovec výstavby bytů v lokalitě Kamenný vrch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…