V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

03.03.2021 22:21

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledku koronavirové pandemie. Ve velmi nepříznivé situaci jsou nyní i v Brazílii, kde jsou podobně jako u nás jednotky intenzivní péče zaplněny již z více než 80 procent, přičemž v devíti státech již dokonce zbývá méně než deset procent kapacity. Tamní situaci navíc zhoršuje mutace, která vyvolává nákazu i u lidí, kteří si již covidem prošli.

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením
Foto: repro internet
Popisek: Prezident Brazílie Jair Bolsonaro s manželkou (v bílém)
reklama

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21451 lidí
Zatímco v Evropě je Česko jednou z nejhůře postižených zemí, co se týče míry nákazy i počtů úmrtí na obyvatele, a na jednotkách intenzivní péče již jsou pouze jednotky volných míst, přičemž kupříkladu v Karlovarském kraji pro covidové pacienty již není ani jediné, v obdobně špatné situaci je nyní i Brazílie.

Tamní situace přitom šokovala mnoho lidí již na jaře, kdy média informovala o hromadných hrobech z amazonského města Manaus. Právě to nyní budí u množství lidí spekulace o účinnosti stádní imunity, jelikož i přes odhad promoření tří čtvrtin jeho obyvatel se opakuje jarní kolaps. Zdravotníci z města hlásí nedostatek kyslíkových bomb a lidé v městě ve velkém opět umírají.

Není přitom jasné, co přesně k přehlcení tamního zdravotnictví vedlo. Jsou dohady, zdali to bylo nesprávným vyčíslením počtu promořenosti u místních obyvatel, či novou brazilskou mutací.

Situace přitom není dobrá i v dalších státech, nemocnice jsou na pokraji zhroucení i v několika dalších oblastech a do toho denně přibývají desetitisíce nových případů.

Právě vyšší nakažlivost je kromě schopnosti nakazit lidi, kteří už covid-19 prodělali, jednou z vlastností brazilské mutace, a tamní čísla nových případů se proto v posledních dnech pohybují kolem nových 50 tisíců případů denně a v zemi s 212 miliony obyvatel jenom během úterý s covidem-19 zemřelo až 1 726 lidí, což je nejhorší bilance od počátku epidemie v Brazílii.

Americký epidemiolog Eric Feigl-Ding upozornil, že brazilská mutace dosahuje dvou až 2,5krát vyšší míry nakažlivosti a reinfekce se pohybuje mezi 25 až 60 procenty.

Aktuální situace se bohužel nelepší ani u nás a hrozí, že se na několika místech v republice blíží kolaps nemocnic. Na jednotkách intenzivní péče již po celé zemi zbývá jen 14 % kapacity a pro koronavirové pacienty je k dispozici celkově již jen 143 lůžek na intenzivní péči. Kupříkladu v Praze již takových lůžek zbývá pro pozitivní pacienty osm.

V návaznosti na zprávy přicházející z českých nemocnic se nám rozhodlo pomoci hned několik evropských států. Pomoci se dlouhodobě snaží Německo a extrémně vytíženým nemocnicím v Karlovarském kraji mnohokrát nabízelo pomoc, vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) však doposud německou pomoc odmítala.

Nyní se situace zvrátila a premiér Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem již připouštějí, že bude možné, aby nám Německo pomohlo. Hamáček ve středu oznámil, že se s Německem dohodl na 19 místech pro české pacienty a dalších dvacet míst nabídlo za pomoci leteckého transportu i Švýcarsko.

Pomoc již dříve nabídly i Maďarsko s Polskem. Právě Polsko podle Hamáčka stanovilo maximum možné pomoci pro Česko dokonce až na 200 lůžkách.
Pomoc s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru v pondělí nabídly také Rakousko a Slovinsko.

Nejhůře postiženému Karlovarskému kraji Bavorsko poskytlo i očkování a rychlotesty. „Srdce Evropy, trojzemí koronavirem obzvláště trpí, proto musí dostat mimořádnou podporu,“ řekl v pondělí k pomoci bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval, že Německo nabízí Česku pomoc i s pacienty, narážel tak právě na nabídku rychlého převozu pacientů do několika kilometrů vzdálených nemocnic za hranicemi, kterou vláda odmítala a pacienty raději transportovala stovky kilometrů helikoptérou po Česku.

V rámci dohody premiérů Saska, Bavorska a Durynska do Česka dorazilo až 15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca.

Hospitalizováno je aktuálně 8 162 koronavirových pacientů, 1 661 je v těžkém stavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…