V hospodách na sebe spiklenecky pomrkávají, že nenosí roušky... Václav Cílek ukazuje na další viníky koronavirové krize

13.10.2020 17:47

„Selhali politici, ale selhali jsme i my jako lidé,“ myslí si o aktuální koronavirové situaci v České republice geolog a klimatolog Václav Cílek. Vláda podle něj „možná jenom poslouchala hlas lidu, který si to uvolnění přál“. Za viníka tak vědec spíše označuje naši národní povahu. „Lidé v hospodách na sebe spiklenecky pomrkávají, že nenosí roušky, a berou to jako druh odporu proti vládě,“ jmenoval v rozhovoru pro Český rozhlas. Upozornil i na nelehkou situaci palestinských uprchlíků.

V hospodách na sebe spiklenecky pomrkávají, že nenosí roušky... Václav Cílek ukazuje na další viníky koronavirové krize
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Václav Cílek v České televizi

Anketa

Akceptujete nově vyhlášená vládní opatření?

80%
20%
hlasovalo: 24750 lidí
Geolog tvrdí, že v zahraničí mají lidé větší pokoru před koronavirem než občané u nás. „Měl jsem pocit, že tento národ ještě něco čeká, protože se chová – ale já taky, musím říct – bez patřičné pokory,“ tvrdí. Vláda podle něho mohla mnoho věcí udělat lépe, avšak za aktuální situaci mohou i občané.

„Vláda možná jenom poslouchala hlas lidu, který si to uvolnění přál… vidím, jak lidé v hospodách na sebe spiklenecky pomrkávají, že nenosí roušky, a berou to jako druh odporu proti vládě, připadá mi to jako za minulého režimu,“ říká s tím, že jsme selhali i my.

Sám se snaží co nejvíce omezit kontakt s ostatními lidmi. „Mám z vývoje obavy, ale ne moc velký strach. Snažím se porozumět tomu, co se děje okolo mě, a snažím se minimalizovat rizika, a když to jde, nechodit mezi lidi.“

Nynější dopady se mají projevovat i ve vzrůstajícím hladu. „První velký vliv, který se tady začíná ukazovat, je hlad. Zpravodajský kanál, jako je Al-Džazíra, která sleduje Afriku a Asii, je toho plná už měsíce. A ještě v kombinaci s klimatickými změnami,“ jmenoval Cílek.

Těžké časy podle něj zažívají zejména Palestinci. „V obtížné pozici jsou Palestinci. Více než pět milionů jich stále žije po uprchlických táborech… Američané jim odmítli dát potravinovou pomoc, kterou jim dávali vždycky,“ tvrdí Cílek. Připojuje však, že je třeba pomáhat i se vzděláním.

Aktuálně prý máme pocit rozklížení a na rozdíl od první republiky nyní tolik nemyslíme na budoucí roky.

Po epidemii prý může dojít ke zmatkům. „Působí na mnoha různých místech a je to komplikované. Dopady budou mnohačetné a budou přicházet ze stran, o kterých zatím teď netušíme, protože svět je propojený,“ říká Cílek.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…