„Vláda možná jenom poslouchala hlas lidu, který si to uvolnění přál… vidím, jak lidé v hospodách na sebe spiklenecky pomrkávají, že nenosí roušky, a berou to jako druh odporu proti vládě, připadá mi to jako za minulého režimu,“ říká s tím, že jsme selhali i my.
Sám se snaží co nejvíce omezit kontakt s ostatními lidmi. „Mám z vývoje obavy, ale ne moc velký strach. Snažím se porozumět tomu, co se děje okolo mě, a snažím se minimalizovat rizika, a když to jde, nechodit mezi lidi.“
Nynější dopady se mají projevovat i ve vzrůstajícím hladu. „První velký vliv, který se tady začíná ukazovat, je hlad. Zpravodajský kanál, jako je Al-Džazíra, která sleduje Afriku a Asii, je toho plná už měsíce. A ještě v kombinaci s klimatickými změnami,“ jmenoval Cílek.
Těžké časy podle něj zažívají zejména Palestinci. „V obtížné pozici jsou Palestinci. Více než pět milionů jich stále žije po uprchlických táborech… Američané jim odmítli dát potravinovou pomoc, kterou jim dávali vždycky,“ tvrdí Cílek. Připojuje však, že je třeba pomáhat i se vzděláním.
Aktuálně prý máme pocit rozklížení a na rozdíl od první republiky nyní tolik nemyslíme na budoucí roky.
Po epidemii prý může dojít ke zmatkům. „Působí na mnoha různých místech a je to komplikované. Dopady budou mnohačetné a budou přicházet ze stran, o kterých zatím teď netušíme, protože svět je propojený,“ říká Cílek.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.