V kauze OKD to prasklo. Babiš zjistil, že do Bruselu se posílaly nepravdivé údaje

10. 4. 2014 19:35

Babišovo Ministerstvo financí zjišťuje, zda je možné iniciovat nové vyšetřování privatizace černouhelných dolů OKD. Ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že v minulosti poslalo Evropské komisi, která privatizaci přezkoumávala, nepravdivé údaje, píše iDnes.cz.

V kauze OKD to prasklo. Babiš zjistil, že do Bruselu se posílaly nepravdivé údaje
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Na základě zaslaných údajů komise opakovaně privatizaci schválila. „Evropská komise v roce 2011 nijak nepřezkoumávala informace, které jako reakci k otázce privatizace OKD obdržela od České republiky. Nyní zjištěné skutečnosti ukazují, že tyto informace byly zavádějící, či dokonce nepravdivé," prohlásil mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Podezřelé okolnosti

Doly prodala v roce 2004 vláda Stanislava Grosse za 4,1 miliardy korun. Ministerstvo financí, které tehdy vedl Bohuslav Sobotka, však prý nenechalo ocenit část majetku ve výši mnoha miliard. „Evropská komise byla při rozhodování obelhána nepravdivými argumenty od České republiky," uvedl šéf sdružení BYTYOKD.CZ Roman Macháček. Stejný názor mají i zainteresovaní právníci a protikorupční policie.

Doposud ministerstvo jakákoli podezření odmítalo. V únoru 2006 přitom poslalo do Bruselu dodatečné informace k privatizaci, a to pod hlavičkou tehdejšího 1. místopředsedy vlády Sobotky, vypracované firmou Karbon Invest. Tu zastupovala advokátní kancelář, pro kterou Sobotka předtím pracoval. Další dokument byl odeslán před čtyřmi roky. Vypracoval ho znalec, který dnes čelí obvinění, že státu podstrčil posudek na 46procentní podíl v OKD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…