V neděli se na Václaváku objeví první demonstranti s portréty Václava Havla v ruce, odhaduje šéfredaktor

20.10.2017 9:20

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se zamyslel nad významem voleb. „Předáci politických stran se vždy snaží vnutit občanům pocit, že volby jsou pro vývoj společnosti zásadním momentem. Tentokrát prý jde o zachování demokracie. Opravdu?“ zeptal se v dnešním vydání.

V neděli se na Václaváku objeví první demonstranti s portréty Václava Havla v ruce, odhaduje šéfredaktor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Plesl

Úvodem Plesl poukázal na to, jak se v souvislosti s některými kandidáty hovoří o tom, že v případě jejich zvolení to bude taková tragédie, že je třeba emigrovat ze země. „U nás v Česku je takovým ‚kandidátem X‘ současný prezident Miloš Zeman, bývá jím také jakýkoli předseda KSČM, Tomio Okamura či Andrej Babiš. A býval jím i někdejší předseda ODS Václav Klaus. Všichni tito lidé vyvolávají v určité části české společnosti silné negativní emoce a jejich úspěch v jakýchkoli volbách bývá často označován za ohrožení demokracie,“ zmínil Plesl. Domnívá se však, že pokud by českou demokracii měl zničit volební úspěch kohokoli ze zmíněných osob, demokracie by asi za moc nestála. 

Následně pak zkonstatoval, že nadcházející volby českou demokracií příliš neotřesou, bez ohledu na výsledek. „Šermování termínem ‚ohrožení demokracie‘ je však v poslední době tak oblíbeným sportem, že ho jistá část společnosti začala brát vážně a skutečně se začala obávat nástupu diktatury. Je to však stejně legrační jako věřit tomu, že českou hranici začnou proti muslimským nájezdníkům od příštího týdne hlídat tanky,“ zmínil Plesl. 

Nevyloučil však ani to, že česká politika určitou proměnou prochází. „Ale určitě to není spojené s úpadkem liberální demokracie,“ dodal. Plesl také předpokládá, že v neděli se na Václavském náměstí objeví první demonstranti, kteří budou s portréty Václava Havla v ruce demonstrovat proti výsledku svobodných voleb.

Svobodné volby, jak dodává, přitom máme, jen si jich ve skutečnosti neumíme asi vážit. „Když nejsme schopni respektovat jejich výsledek,“ dodal. 

Závěrem pak zmínil, že reprezentanti liberálních politických směrů budou po těchto volbách rozladění. „Zlobit se však mohou především na politiky, kteří jejich ideologii reprezentují. Levicový liberalismus totiž postupně zdegeneroval do podoby sociálního inženýrství, které prorůstá jinak velmi užitečným konceptem Evropské unie, a výsledkem tohoto procesu je kontinuální úpadek evropské sociální demokracie včetně té české. Pravicoví liberálové jsou na tom v Česku ještě hůř. Ještě pořád si lížou rány, které utržili v době, kdy své ideje vyměnili za plná korýtka. Podle toho letošní volby dopadnou, ale tragédie pro českou demokracii to není. Nejpozději za čtyři roky budou další volby a ty dopadnou úplně jinak. To je nejkrásnější kouzlo demokracie,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…