V prvních hodinách přišla volit zhruba desetina voličů

12.10.2012 18:30

V prvních hodinách po otevření volebních místností si dnes přišla vybrat krajské zastupitele nebo senátory zhruba desetina voličů. Vyplývá to z informací, které ČTK zjistila od volebních komisařů z různých míst republiky. Podle některých je účast podobná jako při minulých volbách. Před čtyřmi lety o regionálních vládách rozhodly dvě pětiny voličů. Účast v senátních volbách bývá nižší.

V prvních hodinách přišla volit zhruba desetina voličů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urny

Situace by se podle komisařů měla zlepšit večer, kdy se obvykle zastaví lidé vracející se z práce. Policie žádné vážné narušení voleb nezaznamenala. "Zatím je průběh klidný," řekla krátce po 16:30 ČTK mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. Podle ní se zatím objevily pouze hanlivé letáky na jednom z volebních míst.

Problémy v Ústeckém kraji

V Ústeckém kraji se ale opět objevily stížnosti na kupčení z hlasy. "Například v Děčíně či Chomutově oslovují voliče lidé, kteří jim nabízejí 300 korun za to, že do urny vhodí lístek ODS a zakroužkováním přidělí preferenční hlasy čtyřem konkrétním kandidátům," informoval média lídr krajské kandidátky občanských demokratů Vladislav Raška. Podle něj se jedná o zjevnou provokaci, která má stranu poškodit. Volební účast se v kraji pohybovala kolem devíti procent.

Ve čtyřech pražských obvodech, kde se rozhoduje jen o senátorech, se účast pohybovala mezi čtyřmi a deseti procenty. Ve středních Čechách se dvě hodiny po otevření volebních místností volební účast nejčastěji pohybovala kolem deseti procent, v Olomouckém kraji kolem 13 procent. V Královéhradeckém účast dosahovala místy až 15 procent, v Pardubickém regionu ale byla zhruba jen na osmi procentech.

Někteří voliči se nemohli dočkat

Na jihu Moravy k senátním volbám přišlo přibližně sedm procent, ve větších městech se ale blížila k deseti procentům, podobně jako v Karlovarském kraji. Na Vysočině a ve Zlíně se oproti tomu pohybovala kolem osmi, ve Vsetíně kolem sedmi procent. V Moravskoslezském i Jihočeském kraji zaznamenali účast mezi pěti a deseti procenty.

Desetiprocentní účast hlásili volební komisaři z Plzeňského a Libereckého kraje. Například na sídlišti Slovanka v České Lípě odvolilo bezmála 19 procent voličů, podobně jeden z plzeňských okrsků hlásil před 17:00 osmnáctiprocentní účast. Kuriózní situaci zažili už dopoledne na radnici ve Frýdlantu, kde se starší muž s občankou v ruce pídil po volební místnosti a chtěl volit. Zklamán odešel, že se po 14:00 vrátí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Navrácení Ukrajinců

Proč by měli Ukrajinci, kteří už na Ukrajině nežijí třeba 20 let jít nyní za Ukrajinu bojovat? Nebo i ti, co jít bojovat nechtějí z jakýchkoliv důvodů, proč je nutit? Navíc nechápu to, že nejdřív jste vehementně podporovali přijetí uprchlíků z Ukrajiny a teď je zas tlačíte k návratu. Zamýšlel jste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

10:07 Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

Zblblí Češi na všechno skočí Andreji Babišovi. Tak se v minulosti vyjádřil někdejší elitní hokejista…