V rozhlase to rozbalil vůdce kampaně za vystoupení Británie z EU. Argumenty pro setrvání jsou prý často nesmysly

13.06.2016 17:51

Ve Velké Británii podle průzkumů převažují lidé, kteří si přejí odchod Spojeného království z EU. Poradce kampaně Vote Leave Mark Pursey tuto skutečnost vítá a věří, že britské království bude mimo EU ekonomicky silnější. Vysmívá se argumentům britského ministra financí George Osborna a bez okolků ho označuje za velkého lháře, který si na lžích vystavěl kariéru. Pursey nešetří ani nejrůznější ekonomické analytiky.

V rozhlase to rozbalil vůdce kampaně za vystoupení Británie z EU. Argumenty pro setrvání jsou prý často nesmysly
Foto: pixabay.com
Popisek: vlajka Velké Británie
reklama

Poradce kampaně Vote Leave Mark Pursey, jenž ve Velké Británii patří do tábora lidí, kteří si přejí odchod ostrovního království z EU, zavítal do pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Prozradil, že se v kampani zaměřuje především na stoupence liberálů, kteří tradičně patří mezi největší zastánce EU.

„Myslím, že britskou historii nelze od Evropy oddělit. Ale na druhé straně jsou naše dějiny svébytné, od Evropy se v mnohém lišící. Když jsme se stali členy EU, museli jsme vypovědět řadu bilaterálních obchodních dohod s kdysi tradičními partnery – Austrálií, Jihoafrickou republikou a dalšími, poznamenal host. Pokud z EU vystoupíme, budeme mít možnost vrátit se na svá tradiční působiště, doplnil.

Proč věřit lžím?

Nemá sebemenší obavy, že na odchod z EU doplatí Velká Británie ekonomicky, alespoň podle analytiků. Stejní analytici přece varovali Brity, že utrpí, pokud ekonomika nepřejde na euro. A hle, Británie nepřešla na evropskou společnou měnu a k žádné katastrofě nedošlo.

„A nevidím důvod, proč věřit těmto argumentům, pokud jsou lživé. (Britský ministr financí) George Osborne také varoval, že po vystoupení z EU čeká Velkou Británii horší krize, než byla Velká hospodářská krize. Dokonce i někteří členové jeho strany říkali, že je to nesmysl. Pokud jde o klamání, tak v tom se Georgi Osbornovi nikdo nevyrovná. Ten člověk si upřímně řečeno vymýšlí kudy chodí, což pro něj bylo poznávací znamení pro celou jeho politickou kariéru,“ udeřil Pursey na britského ministra financí.

Odchod z EU by možná oslabil britskou měnu, ale to by notně napomohlo britským exportérům, takže jde vlastně o další výhodu.

Hitler chtěl Evropu také sjednocovat

Existuje možnost, že Britové zůstanou součástí evropského volného obchodního prostoru, takže budou plně respektovat volný pohyb osob a zboží v rámci Evropského hospodářského prostoru. V tom by se tedy např. pro Čechy mnoho nezměnilo.

Příznivci odchodu království z EU upozorňují také na to, že jsme v minulosti zažili víc pokusů o sjednocení Evropy – pokoušeli se o to Napoleon Bonabarte nebo Adolf Hitler. A jak dopadli. Je ale moudré argumentovat proti EU Adolfem Hitlerem? „Asi ne moudré, ale také ne tak úplně nesporné. V minulosti tu existovaly pokusy o sjednocení Evropy,“ připomněl Pursey.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …