V ulicích bude o Vánocích více policistů a dokonce s dlouhými zbraněmi!

29. 11. 2018 12:56

Policie již potřetí v řadě zostří během vánočních svátků bezpečnostní opatření kvůli hrozbě hypotetického teroristického útoku. Konkrétní indicie, že by se k útoku teroristů v České republice schylovalo, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a prvního náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška nejsou. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou ale preventivního charakteru. Policie se zaměří hlavně na ochranu tzv. „měkkých cílů“. Těch v České republice eviduje šest set.

V ulicích bude o Vánocích více policistů a dokonce s dlouhými zbraněmi!
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek

Policie ani žádná ze tří českých zpravodajských služeb v současné době neeviduje žádnou konkrétní hrozbu, která by se měla týkat možného teroristického útoku na území České republiky, zaznělo na společné tiskové konferenci ministra vnitra Jana Hamáčka a prvního náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška.

I tak ale policie plánuje i na letošní vánoční svátky zostřit bezpečnostní opatření kvůli možné hrozbě teroristického útoku, již potřetí v řadě. První stupeň možného ohrožení terorismem prozatím trvá. Navýšená bezpečnostní opatření občané poznají například na viditelnější přítomnosti policejních hlídek v ulicích, a to i těch vybavených dlouhými palnými zbraněmi.

Policie se v souvislosti s bezpečností zaměřuje převážně na tzv. měkké cíle: tedy z podstaty věci nepříliš chráněná místa, na kterých lze očekávat zvýšenou koncentraci civilních osob. „Vznikla pracovní skupina Podpora, která nedělá nic jiného, než že aktualizuje měkké cíle v České republice,“ zmínil Martin Vondráček. Policie podle něj v současnosti eviduje na 600 měkkých cílů.

Měkké cíle jsou definovány podle Vondráška jako cíle, které jsou proti terorismu buď hůře chráněny, či se u nich očekává vyšší koncentrace lidí, anebo jsou spojeny určitým způsobem se symbolikou našeho demokratického zřízení.

Fotogalerie: - Policejní vánoce

Tiskový brífink k bezpečnostním opatřením PČR o Vá...
Tiskový brífink k bezpečnostním opatřením PČR o Vá...
1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondráše...
1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondráše...
Tiskový brífink k bezpečnostním opatřením PČR o Vá...
1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondráše...

Důvod, proč policie přistoupila ke zvýšení bezpečnostních opatření o vánočních svátcích je podle Vondráška „naprosto přirozený“. „Zvyšuje se koncentrace osob, kromě toho jsou to křesťanské svátky, zvyšuje se koncentrace osob ve veřejné dopravě, v nákupních střediscích, přibývá akcí spojených s vánočními trhy, rozsvěcení vánočních stromů a dalších kulturních akcí,“ dodal Vondrášek. Podle Vondráška jsou občané České republiky na tato zvýšená bezpečnostní opatření již zvyklí. Podle ministra vnitra Hamáčka je to pak něco, na co si za současné situace v Evropě musíme zvyknout všichni. Navýšení policistů v ulicích se očekává v řádu stovek.  

 „Co ta opatření budou konkrétně znamenat? Budete potkávat více policistů v ulicích, budete je potkávat s dlouhými zbraněmi,“ vysvětlil Vondrášek. Policie se podle zaměří na dodržování zákazu vjezdu nákladních vozidel do určitých prostor. Důvodem je pravděpodobně to, že některé z teroristických útoků byly spáchány právě těžkými nákladními vozidly.

V Praze se zvýšená bezpečnostní opatření týkají například Staroměstského náměstí, Václavského náměstí či Náměstí republiky. V Brně se to bude týkat například Moravského náměstí či v Českých Budějovicích na Náměstí Přemysla Otakara II. Ale dají se čekat i v Olomouci, Prostějově a dalších městech.

Každý měkký cíl má přidělenou elektronickou kartu, která je sdílena mezi policisty v případě zásahu. Policie rovněž poskytuje informační linku určenou pro provozovatele „měkkých cílů“, a to jak pro informace aktuální, tak i ty dlouhodobého charakteru. Informace o všech opatřeních jsou spojeny v informačním systému AKCE. „Po České republice v tuto chvíli nepřetržitě jezdí téměř 170 osobních hlídek, které jsou připraveny v případě jakéhokoliv útoku zakročit. Jsou vybaveny dlouhými zbraněmi. Jsou vybaveny balistickou ochranou. A procházejí naprosto specifickým výcvikem,“ sdělil Vondrášek.

Evropa v minulých letech zaznamenala sérii teroristických útoků, některé z nich proběhly právě o vánočních svátcích, přičemž cílem se staly i vánoční trhy, zbraní pak nákladní automobil. Ostrá bezpečnostní opatření o Vánocích platí i v západní Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

16:53 Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

Konzervativní komentátor a youtuber Ondřej Tesárek, přezdívkou Bratříček, se pustil do ředitele diva…