V4 má s egyptským prezidentem jednat o migraci a terorismu

04.07.2017 6:20

Zastavení migrace ze severní Afriky do Evropy a boj proti terorismu mají patřit k hlavním tématům summitu visegrádské čtyřky (V4) za účasti egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího v Budapešti a také se na toto téma očekává společné prohlášení. Český premiér Bohuslav Sobotka chce budapešťské schůzky využít také k bilaterálním jednáním s prezidentem Sísím o možnostech českých firem v Egyptě a s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o bilaterálních vztazích.

V4 má s egyptským prezidentem jednat o migraci a terorismu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přes dva tisíce uprchlíků, co musely opustit vysídlovanou calaiskou džungli, se usadily v desátém pařížském okrsku kolem stanice metra Stalingrad

Šéfové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska chtějí podle Sobotky znát názor prezidenta jedné z klíčových zemí regionu na to, co může Evropská unie udělat pro stabilizaci situace v Libyi, kde zhroucení státu vytvořilo "koridor" pro pašování lidí do Evropy. Zajímá je také, nakolik se Sísímu daří udržet situaci s útoky teroristů v samém Egyptě pod kontrolou.

Při snídani s egyptským prezidentem chce také podpořit český export do této severoafrické země, která sice není v jednoduché ekonomické a sociální situaci, ale i tak představuje obrovský trh. "Určitě zajímavé téma pro nás je i obranný průmysl," dodal.

"Pokud jde o naše zbrojovky, zčásti do Egypta již dodáváme, nicméně mohli bychom mít v budoucnu ještě větší prostor než teď. Navíc je strašně důležité, abychom podpořili stabilní Egypt, protože je to obrovská země s velkým počtem obyvatel. Nemůžeme si dovolit, aby se Egypt dostal do pozice, která by připomínala Libyi. To by z hlediska nelegální migrace byl pro Evropu opravdu velký problém," varoval předem Sobotka.

Záhodno je podle premiéra podpořit egyptskou ekonomiku, jakož i potřebné reformy. "Potřebujeme, aby na straně egyptské vlády byl transparentní systém. Aby naši podnikatelé mohli počítat s jistými pravidly, podmínkami, s vymahatelností práva, protože to je pro rozvoj obchodu také velmi důležité," řekl.

S hostitelem summitu chce probrat česko-maďarské vztahy, včetně společných projektů ve vědě a výzkumu, možnou spolupráci při digitalizaci průmyslu či případné možnosti českých firem podílet se na posilování obranyschopnosti Maďarska.

S maďarskou a polskou stranou chce český premiér také koordinovat postup vůči Evropské komisi, která proti těmto třem zemím zahájila řízení kvůli neochotě plnit své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování migrantů z Itálie a Řecka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…