VIDEO A tyhle mrtvoly vám nevadí? Slavný novinář, starý provokatér, přede všemi griloval mluvčího Johna Kerryho

18.10.2016 10:32

Neodbytný novinář Matt Lee z americké tiskové agentury AP připravil horké chvilky mluvčímu amerického ministerstva zahraničí Johnu Kirbymu. Na tiskové konferenci se jej ptal, jestli americká administrativa vidí nějaký rozdíl mezi saúdským bombardováním Jemenu a tím ruským v Sýrii. Krátké video ze „slovní přestřelky“ mezi Kirbym a Lee na YouTube shlédlo více než 65 000 lidí.

VIDEO A tyhle mrtvoly vám nevadí? Slavný novinář, starý provokatér, přede všemi griloval mluvčího Johna Kerryho
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street

Lee tak narážel na americkou kritiku bombardování Aleppa, za které nesou zodpovědnost Asadova armáda a Rusko. Moskva je obviňována ze spáchání válečných zločinů a Západ nyní vážně uvažuje o zpřísnění sankcí. Evropská unie a Spojené státy Rusku zejména vyčítají, že jeho nálety jsou namířeny proti civilnímu obyvatelstvu Aleppa. Před několika dny přitom došlo k obdobnému bombardování civilního obyvatelstva v Jemenu, o které se postarala koalice vedená Saúdy.

„Vidí americká administrativa nějaký rozdíl mezi bombardováním civilního obyvatelstva Aleppa, které mají na svědomí Rusové, a bombardováním civilního obyvatelstva Jemenu, které provedli naši spojenci ze Saúdské Arábie?“ zeptal se přímo Lee a uvedl tak Kirbyho do značných rozpaků. Mluvčí ministerstva zahraničí nebyl několik vteřin schopen jasně odpovědět. Lee mu tedy ještě napověděl další otázkou, kde se jej zeptal, „proč podporujeme Saúdy v Jemenu a Rusy v Sýrii nikoli?“

 

 

Po několika dalších vteřinách začal nejistý Kirby vysvětlovat, že saúdské útoky jsou vyšetřovány, zatímco Rusové se k tomuto kroku sami nikdy neodhodlali. „Saúdové avizovali, že to bombardování budou vyšetřovat, aby tak bylo objasněno, jestli vše proběhlo podle pravidel. Nikdy jsem si nevšiml, že by Rusové byť jen uvažovali o zahájení vyšetřování svých náletů v Sýrii. To se skutečně nestalo ani v jednom případě,“ reagoval Kirby.

Anketa

Kdybyste byli Miloš Zeman, na koho byste politicky spoléhali?

hlasovalo: 2672 lidí

Kirby dále ve své odpovědi konstatoval, že na rozdíl od ruského obyvatelstva obyvatelé Saúdské Arábie čelí jemenské hrozbě. „Přímo za hranicemi mají Jemenci rakety, které jim dodal Írán. Saúdské akce lze tedy považovat za součást sebeobrany,“ řekl Kirby, který zároveň konstatoval, že americká strana bere saúdské akce vážně. „V žádném případě nad tím nehodláme mávnout rukou a říci že je to v pořádku,“ uvedl Kirby s tím, že mezi bombardováním Saúdů a Rusů jsou značné rozdíly.

Lee ovšem upozornil na fakt, že žádné vyšetřování na straně Saúdské Arábie neproběhlo. „Pokud byly nálety provedeny záměrně a nešlo o omyl, přesto je to podle vás v pořádku? A ještě bych se rád zeptal, jestli probíhající vyšetřování na straně Ruska považujete za výmysl?“ pokračoval Lee ve svých otázkách na tělo. „Neřekl jsem, že je to v pořádku. A když odpovím na vaši otázku týkající se Ruska. Já nevím, jestli to vyšetřování myslí vážně. Nejprve o něm hovořili, potom zase ne. Jejich lavírování nevzbuzuje příliš důvěry.“

Ve svém dalším dotazu se Lee podivoval nad přístupem Kirbyho, který poukazoval na íránské rakety v rukách jemenských bojovníků, což údajně ohrožuje bezpečnost Saúdské Arábie. „Nevadí vám, že Saúdové zase útočí na jemenské civilní obyvatelstvo raketami dodanými Spojenými státy? Jemenci se dívají k nebi, odkud na ně prší bomby s nápisem ‚Made in USA‘. Nespatřujete v tom žádný problém?“

Kirby nakonec připustil, že v pořádku to není, ale zároveň Leeho upozornil, že se své odpovědi snaží zasadit do „určitého kontextu“. Většina diskutujících pod více než šestiminutovým videem označila, s lehkou nadsázkou, za vítěze krátké výměny názoru Leeho. Mat Lee je ostatně známý svými neodbytnými otázkami. V nedávné minulosti při mnoha příležitostech doslova „griloval“ také Kirbyho předchůdkyni ve funkci mluvčího amerického ministerstva zahraničí Jen Psaki.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…