VIDEO Drábek, strašení, kauza Rath. Aktivista popisuje techniky na „oblbování" lidí

06.02.2014 11:35

Ovládání veřejnosti, mystifikace a manipulace je obsahem jubilejního 20. dílu seriálu Bez řečí, v němž si majitel serveru Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher bere na paškál nejen to, co pálí jeho samotného. Tentokrát se zaměřuje na techniky, díky nimž nás politici dostanou, kam potřebují, a sami z toho následně profitují.

VIDEO Drábek, strašení, kauza Rath. Aktivista popisuje techniky na „oblbování" lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta
reklama

Jistě všichni známe americký film Vrtěti psem. A nemusí se zrovna točit válka ve filmovém studiu, aby každý tak nějak intuitivně vycítil, že vše, co se dozví z veřejného prostoru, nemusí být takové, jak se na první pohled a poslech tváří. Jubilejní dvacátý díl videoseriálu Bez řečí se věnuje právě oněm manipulacím s veřejností. Upozorňuje na osm základních taktik, jak mystifikovat lidi a odvádět pozornost jinam.

Jednotlivé strategie politické, společenské a mediální manipulace vypadají takto:

1. Strategie odvádění pozornosti

Někdy plánovaná, jindy náhodná. Nahodí se mediálně uchopitelné téma, které lehce zastíní podstatné věci. Nechci diskutovat o církevních restitucích, tak se hodí alkoholová kauza či protiromské demonstrace.

2. Vytvoření problému a následné hledání a nacházení jeho řešení

Vytvoří se umělá potřeba, pak vznikne projekt a nákladná zakázka (sKarta, Opencard, IZIP atd.). Až následně se věnuje spousta energie a peněz na jeho vysvětlování, předělávání či rušení.

3. Strategie postupného zahlcování aneb salámová metoda

Jde o postupné zvyšování naší závislosti na systému. I přes moderní komunikační technologie, … trávíme byrokratickými povinnostmi paradoxně stále více času.

http://www.youtube.com/watch?v=voAp4t8srGw

4. Strategie strašení veřejnosti aneb bu bu bu

Nejprve je potřeba lidi postrašit nejlépe u tématu, které se opravdu musí řešit. Pak lze nastavit penzijní reformu tak, aby parametry byly šité na míru zadavateli, nikoliv občanům.

5. Strategie podřizování, boj proti terorismu a za naši bezpečnost

Typická strategie pro nahlížení do našeho soukromí, omezování svobod všech kvůli odhalení … pár jedinců, na které je beztak zaměřena činnost bezpečnostních složek. Veřejnost přitakává opatřením, se kterými by normálně nesouhlasila.

6. Povzbuzení emocí na výbušné téma aneb tak jsme dali do vazby Davida Ratha

Lidé se vyřádí a uvolní v domnění, že byl nalezen viník dlouho neřešeného obecného problému.

7. Strategie „informační obezita“ aneb všichni bojujeme proti korupci

Jde o opak neposkytování informací. Efekt je ovšem naprosto totožný. Nikdo už není schopen množství informací vstřebat, natož pak pochopit a vyhodnotit.

8. Strategie rozeštvání a podněcování závisti

A pokud všechny předchozí strategie selžou, existuje jeden trumf: Postavit proti sobě jednotlivé skupiny obyvatel, např. OSVČ versus zaměstnanci.

Je neuvěřitelné, že zemi, kterou nepustoší tornáda, neničí zemětřesení, … úrodu nesežerou kobylky, netrápí ji sucho, sopky ani teroristi, téměř 70 let nezažila válku, dokáže dostat na kolena parta manipulátorů.

Všechna videa najdete na www.bankovnipoplatky.tv

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…