VIDEO Jan Čulík a Jiří Pehe se usadili před kameru a spustili lamentaci na Zemana. Vydrželi čtvrt hodiny a je to vážně husté

03.02.2018 8:45

Politolog Jiří Pehe pohovořil o příčinách a důsledcích vítězství Miloše Zemana v nedávných prezidentských volbách. Rozhovor s ním vedl šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

VIDEO Jan Čulík a Jiří Pehe se usadili před kameru a spustili lamentaci na Zemana. Vydrželi čtvrt hodiny a je to vážně husté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

Zeman podle Čulíka vedl kampaň založenou na nepravdách. „Hlavním společným jmenovatelem zemanovského tábora je strach. On zasívá spolu s partajními spojenci, jako je Tomio Okamura, strach. A ten pak sklízí tím, že říká, že lidi ochrání. Tady jsou různá nebezpečí. Ti lidé samozřejmě, protože jsou to lidé práce, často nemají čas se věnovat v širších kontextech složitějším věcem,“ podotkl Pehe.

„Tady se o sociálně slabší zasazuje politik, který je obklopen lidmi živícími se exekucemi,“ poznamenal také Pehe. K tomu notoval právě Čulík, jenž dodal, že pro Zemana hlasovaly vesnice, jež byly zdevastovány exekutory kolem Miloše Zemana, kteří z nich vytahali miliardy korun. „A z těch miliard korun byla možná financována kampaň Miloše Zemana, protože víme, že kolem něj je několik lidí, kteří na tom exekučním byznysu vyrostli. A minimálně ve volbách v roce 2013 tam přicházely i peníze z těchto zdrojů,“ poznamenal Pehe. 

Podle něj tak protistrana selhala, že na toto nedokázala upozornit. „Politik, který na jedné straně chce ukázat, že je levicový politik, ale ve většině věcí, které pak prakticky říká, levicový rozhodně není,“ dodal Pehe. 

„Politické strany, a to nejenom ty, které s tím strachem obchodují, ale i ty ostatní, zjistily, že je mnohem snadnější strašit a pak slibovat ochranu. Připojily se k tomu snad všechny strany,“ poznamenal Pehe. „Češi jsou historicky ustrašení, bojí se. Traumata se dají různě využívat. Buď přímo, nebo zprostředkovaně,“ dodal.

Pehe se pak vyjádřil ke kampani Jiří Drahoše. „Nevím, jestli byla diletantská. Ale projevilo se, že Jiří Drahoš není politik,“ poukázal na neznalost politických debat ze strany Jiřího Drahoše. „Na Primě se projevil rigidně. V České televizi byl lepší. Ale udělal chybu, že nešel do televize Nova. Ta oslovuje přesně to publikum, které potřeboval oslovit,“ zmínil.

Spojenectví Zemana s Okamurou je podle Peheho účelové. „On si spočítal, že potřebuje hlasy SPD, což se ukázalo jako pravda. Spočítal si, že tu stranu potřebuje i po případné výhře, protože ji může používat jako nátlakový nástroj na Andreje Babiše. Andreje Babiše teď nechá Miloš Zeman vařit ve vlastní šťávě. Bude tlačit Babiše k tomu, aby vytvořil menšinovou vládu s ČSSD s podporou komunistů. Což bude de facto prezidentská vláda. Okamura bude v záloze,“ dodal Pehe, jak se bude vyvíjet politická situace v Česku. 

„Motivací a politikou Miloše Zemana byl vždycky Miloš Zeman. Ve druhém volebním období se může chovat jako neřízená střela, což by bylo vlastně pokračování toho, co dělal. Nebo možná může usoudit, že teď hraje pro historii a může usoudit, že chce ten zápis pro historii trochu přívětivější. Tím, jak si poštval proti sobě pražskou kavárnu, poštval si proti sobě de facto lidi, kteří budou případně psát knihy o jeho politickém dědictví,“ uzavřel Pehe. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…