VIDEO Jaromír Štětina na Ukrajině: Nacisté mezi ukrajinskými dobrovolníky? Pomluva Kremlu. Marine Le Penová je dobrá herečka

27.07.2015 11:02

Poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina (TOP 09) řekl v rozhovoru pro ukrajinskou Hromandske TV, že Rusko vede agresivní, hybridní válku vůči Ukrajině a Evropě a že jeho propaganda šíří lži, proti kterým se dá bojovat jenom pravdou.

VIDEO Jaromír Štětina na Ukrajině: Nacisté mezi ukrajinskými dobrovolníky? Pomluva Kremlu. Marine Le Penová je dobrá herečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

Po setkání s představiteli dobrovolnických batalionů Azov a Donbas také došel k názoru, že prvky nacismu a fašismu na Ukrajině jsou „pomluvou Kremlu“. Štětina rozhovor poskytl v souvislosti se svojí návštěvou Mariupolu minulý týden. 

„Jsem si jistý, že to, co se děje na Ukrajině není občanská válka, jak říkají někteří politici v Evropě. Je to agrese Ruské federace proti Ukrajině. A je to velmi nebezpečné, protože 70 let v Evropě se nic takového nestalo a tato agrese změnila celý systém bezpečnosti v Evropě. Poprvé suverénní stát napadl jiný suverénní stát. To je velmi nebezpečný precedent.“ Hybridní válku nevede Rusko jenom proti Ukrajině, ale i proti Evropě, míní dále Štětina. 

Poslanec EP Štětina také vyjádřil respekt obyvatelům Mariupolu v jejich boji proti ruské agresi a řekl, že je možné, že svým konáním spasili nejenom Ukrajinu, ale snad také celou Evropu. Mariupol označil za „pevnost proti násilí, které přichází z Ruska“. Při návštěvě města se Štětina podle vlastních slov sešel s představiteli dobrovolnických batalionů Donbas a Azov, s představiteli občanské společnosti a mluvil také s obyčejnými lidmi. V souvislosti s pravicovým extrémismem a prvky nacismu a fašismu v dnešní ukrajinské společnosti poslanec Štětina řekl, že nic takového v Mariupolu nenašel a že jde o „pomluvu Moskvy“, která se ale úspěšně šíří po Evropě a je třeba se jí postavit. 

Na základě zkušeností z cesty na Ukrajinu chce poslanec J. Štětina podle vlastních slov pokračovat na půdě Evropského parlamentu v informační bitvě s Moskvou spolu s dalšími poslanci se zemí bývalého SSSR a východní Evropy. 

„Europarlament se drží a neustoupil, protože nazývá to, co se zde děje, agresí. Neohnul se; a to je nutné udržet. Ale jsou tam struktury v politickém spektru, jsou tam komunisté a lepenovci. To je pátá kolona v Evropském parlamentu. Podporuje Kreml. Ale většina z nás v pravém středu podporuje to, co se na Ukrajině děje – směřování ke svobodě a nezávislosti,“ zhodnotil pozici EP Jaromír Štětina. O Marii Le Penové řekl, že je to „dobrá herečka“, která dobře mluví, a připomenul, že její strana je placená Kremlem. 

Podle poslance je třeba se postavit ruské propagandě v Evropě, která je podle něj velmi profesionální prací ruských tajných služeb. Postavit se jí dá podle něj jenom „pravdou“. „Jednoduše (musíme) vstoupit do této informační války s otevřenýma očima a otevřeným srdcem a nelhat. Nepoužívat ty metody, které používá ruská propaganda.“ Nicméně, na Ukrajině je složitá situace. Jiná než v Evropě, myslí si. „Svoboda slova v době války umírá.“ A v době války je složité kritizovat vládu. Taková kritika musí být vždy přesná a pravdivá. Ukrajina je ve válce, takže je podle Štětiny „vždycky lepší mlčet, než nechat nepřítele zneužít vaší pravdu,“ řekl poslanec EP televizi Hromandske.tv. 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…