VIDEO Jaromír Štětina na Ukrajině: Nacisté mezi ukrajinskými dobrovolníky? Pomluva Kremlu. Marine Le Penová je dobrá herečka

27.07.2015 11:02

Poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina (TOP 09) řekl v rozhovoru pro ukrajinskou Hromandske TV, že Rusko vede agresivní, hybridní válku vůči Ukrajině a Evropě a že jeho propaganda šíří lži, proti kterým se dá bojovat jenom pravdou.

VIDEO Jaromír Štětina na Ukrajině: Nacisté mezi ukrajinskými dobrovolníky? Pomluva Kremlu. Marine Le Penová je dobrá herečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

Po setkání s představiteli dobrovolnických batalionů Azov a Donbas také došel k názoru, že prvky nacismu a fašismu na Ukrajině jsou „pomluvou Kremlu“. Štětina rozhovor poskytl v souvislosti se svojí návštěvou Mariupolu minulý týden. 

„Jsem si jistý, že to, co se děje na Ukrajině není občanská válka, jak říkají někteří politici v Evropě. Je to agrese Ruské federace proti Ukrajině. A je to velmi nebezpečné, protože 70 let v Evropě se nic takového nestalo a tato agrese změnila celý systém bezpečnosti v Evropě. Poprvé suverénní stát napadl jiný suverénní stát. To je velmi nebezpečný precedent.“ Hybridní válku nevede Rusko jenom proti Ukrajině, ale i proti Evropě, míní dále Štětina. 

Poslanec EP Štětina také vyjádřil respekt obyvatelům Mariupolu v jejich boji proti ruské agresi a řekl, že je možné, že svým konáním spasili nejenom Ukrajinu, ale snad také celou Evropu. Mariupol označil za „pevnost proti násilí, které přichází z Ruska“. Při návštěvě města se Štětina podle vlastních slov sešel s představiteli dobrovolnických batalionů Donbas a Azov, s představiteli občanské společnosti a mluvil také s obyčejnými lidmi. V souvislosti s pravicovým extrémismem a prvky nacismu a fašismu v dnešní ukrajinské společnosti poslanec Štětina řekl, že nic takového v Mariupolu nenašel a že jde o „pomluvu Moskvy“, která se ale úspěšně šíří po Evropě a je třeba se jí postavit. 

Na základě zkušeností z cesty na Ukrajinu chce poslanec J. Štětina podle vlastních slov pokračovat na půdě Evropského parlamentu v informační bitvě s Moskvou spolu s dalšími poslanci se zemí bývalého SSSR a východní Evropy. 

„Europarlament se drží a neustoupil, protože nazývá to, co se zde děje, agresí. Neohnul se; a to je nutné udržet. Ale jsou tam struktury v politickém spektru, jsou tam komunisté a lepenovci. To je pátá kolona v Evropském parlamentu. Podporuje Kreml. Ale většina z nás v pravém středu podporuje to, co se na Ukrajině děje – směřování ke svobodě a nezávislosti,“ zhodnotil pozici EP Jaromír Štětina. O Marii Le Penové řekl, že je to „dobrá herečka“, která dobře mluví, a připomenul, že její strana je placená Kremlem. 

Podle poslance je třeba se postavit ruské propagandě v Evropě, která je podle něj velmi profesionální prací ruských tajných služeb. Postavit se jí dá podle něj jenom „pravdou“. „Jednoduše (musíme) vstoupit do této informační války s otevřenýma očima a otevřeným srdcem a nelhat. Nepoužívat ty metody, které používá ruská propaganda.“ Nicméně, na Ukrajině je složitá situace. Jiná než v Evropě, myslí si. „Svoboda slova v době války umírá.“ A v době války je složité kritizovat vládu. Taková kritika musí být vždy přesná a pravdivá. Ukrajina je ve válce, takže je podle Štětiny „vždycky lepší mlčet, než nechat nepřítele zneužít vaší pravdu,“ řekl poslanec EP televizi Hromandske.tv. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vss

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…